Plán na významnou rekonstrukci náměstí Republiky v brněnských Husovicích padá. Prioritou bude ochrana stoletého stromořadí

Město Brno se v minulém roce rozhodlo vrátit jedinému náměstí v Husovicích jeho reprezentativní podobu. Proto pověřilo Kancelář architekta města Brna, aby na lokalitu vyhlásilo urbanisticko-architektonickou soutěž a zahájilo participaci s občany. Po zjištění stavu vitality stromů se radnice od soutěže ustupuje. Raději bude věnovat maximální pozornost ochraně historického stromořadí. 

Tehdejší radní pro územní plánování Filip Chvátal stál v minulém volebním období u zrodu soutěže. Ta byla všemi stranami vnímána jako nejlepší varianta.

“Rozhodli jsme se vypsat tuto soutěž, abychom Brňanům vytvořili další reprezentativní, přívětivé a bezpečné místo, které v Husovicích chybělo. Důvodem pro vyhlášení soutěže bylo právě ohrožení vzrostlých stromu plánovanou rekonstrukcí vodovodní sítě. Do debaty byla zapojena městská část Brno-sever a především místní občané, protože oni sami ví nejlépe, co jim na náměstí chybí. Hlavním a nejdůležitějším požadavkem bylo maximální zachování zeleně,” uvedl brněnský radní Chvátal.

Soutěž na novou podobu náměstíse zachováním stromořadí by neměla smysl

Na veřejných projednáních se město Brno zavázalo, že stromořadí ochrání. Proto se přistoupilo ke kompromisu – k odstoupení od urbanisticko-architektonické soutěže a na druhou stranu k maximální ochraně stromořadí. Dodavatel projektové dokumentace bude vybrán standardním způsobem otevřeným řízením.

“Problém vyhlášení soutěže byl velmi limitován zachováním, nebo nezachováním vzrostlých stromů. Architektonický návrh by měl být z logiky věci regulován, co možná nejméně, a tudíž priorita zachování stromů se jeví jako nyní zcela zásadní. Proto dojde nejdříve k podrobnému posouzení možnosti rekonstrukce, aby neohrozila vzrostlé stromy a následně Brněnské vodárny a kanalizace pak zajistí opravu sítí dle historického návrhu se stávající alejí a ochranou kořenů stromů,” přiblížil problematiku radní Chvátal.

Na lokalitu náměstí republiky město vytvoří analýzu stavu kořenů stromů, biologické posouzení lokality a zjistí přínosy, které poskytuje ekosystém stromořadí.

“Chtěl bych ujistit občany, že dojde k nejvyšší možné míře ochrany stromů na náměstí Republiky. Veřejná zeleň města Brna a Brněnské komunikace společně vypracují analýzu stavu kořenů lipové aleje. Dále také provedeme biologické posouzení a bilanci ekosystémových služeb. Celkově vynaložíme přes 300 tisíc korun a v průběhu května budeme znát kompletní výsledky. V tomto případě počkáme, jak stromy zareagují na zásah do půdy a pak uvidíme. Zatím plánujeme úpravy místa na rok 2025 až 2026,” dodal 2. náměstek primátorky pro životní prostředí Jaroslav Suchý.

Přečtěte si  Dopravní podnik Brna testuje parciální trolejbusy na spojené lince z Bystrce na Sadovou a do Soběšic

Autor: red Zdroj: radní města Brna Filip Chvátal Foto: redakce

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*