Plumlovská přehrada prošla obnovou, udrží desetitisíciletou povodeň

Plumlovská přehrada po dokončené modernizaci

Moravští vodohospodáři dokončili práce na plumlovské přehradě. Vodní nádrž získala nový bezpečnostní přeliv, který vydrží nápor i desetitisícileté povodně. Modernizace trvala rok a půl.

Rekonstrukce se týkala bezpečnostního přelivu, vývaru a pravobřežního opevnění břehu. Modernizace těchto objektů podle vodohospodářů zajistí bezpečné převedení desetitisícileté povodně a zvyšuje úroveň bezpečného provozu vodního díla. „Po osmdesáti letech bezproblémového provozu si nádrž tyto úpravy zasloužila,“ uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Rekonstrukce objektů si ve svém průběhu vyžádala i využití specifických postupů tak, aby se nádrž nemusela vypouštět a práce mohly probíhat za provozu. Kvůli pracím na skluzu a vývaru tak vodohospodáři převáděli vodu z nádrže do říčky Hloučely přes potrubí.

“Kvůli bezpečnosti obyvatel pod hrází vodní nádrže byla v průběhu modernizace vodního díla částečně snížená hladina v nádrži. Rekreace na vodní nádrži však mohla probíhat i za snížené hladiny,” doplnil Gargulák. V průběhu letních měsíců docházelo k poklesu hladiny nikoliv z důvodu probíhajících prací, ale z důvodu nedostatku srážek a nízkému přítoku do vodního díla.

Práce začaly v březnu 2021 a trvaly do konce září 2022. Náklady na rekonstrukci dosáhly přibližně třiceti milionů korun. Hlavní funkcí Plumlovské přehrady je snižování povodňových průtoků a nadlepšování minimálních průtoků Hloučely v období sucha.

Musíme počítat s nepravděpodobným

Modernizaci provedli vodohospodáři podle zpřísněných podmínek, kdy přehrady musí převést kontrolní povodňovou vlnu až na úroveň desetitisícileté povodně. Ke zpřísnění podmínek došlo po katastrofálních povodních v roce 1997.

Například v roce 2006 se na vodní nádrži Vranov vyskytla tisíciletá povodeň dvakrát během tří měsíců. Ta pravděpodobnost, že k něčemu podobnému dojde, je opravdu malá, ale my s ní musíme počítat,“ dodal šéf moravských vodohospodářů. Podobné modernizace provedlo Povodí Moravy v nedávné době například na přehradách Bystřička, Opatovice, Boskovice a Koryčany.

Zdroj a foto: Povodí Moravy

Související články

Přečtěte si  Vědci v Chřibech zkoumají největší evropskou vážku. Páskovec velký byl na Moravě poprvé zaznamenán v roce 2009

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*