Po několikadenní hrůze našly matky s dětmi první azyl v Olomouci, pak hledají nový domov

Olomoucký Domov pro ženy a matky s dětmi poskytl bezpečí a odpočinek prvním uprchlíkům z Ukrajiny.

Uprchlická vlna z válkou zmítané Ukrajiny nabývá na síle. V Olomouci zajišťuje první akutní pomoc Domov pro ženy a matky s dětmi. Po krátkém odpočinku se vydávají do dlouhodobějšího ubytování.

V olomouckém Domově pro ženy a matky s dětmi jim sociální pracovníci kromě zázemí a ubytování připravují také potravinovou a materiální pomoc. Ta zahrnuje hygienické balíčky nebo potřebné oblečení. Pracovníci mohou ve spolupráci s profesionálními hasiči zajistit uprchlíkům převoz na Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině, které od pondělí sídlí v budově Hanáckých kasáren v ulici 1. máje. Zde si mohou vyřídit potřebné záležitosti související s pobytem na území České republiky.

„Domovem pro ženy a matky s dětmi prošlo již okolo padesáti uprchlíků, kteří ve většině případů využijí pobyt v domově pouze na pár nocí. V případě potřeby je ale možný i dlouhodobější pobyt,“ upřesnila náměstkyně olomouckého primátora pro sociální oblast Eva Kolářová. To potvrzuje i vedoucí Domova pro ženy a matky s dětmi Marie Zavadilová, podle níž je momentálně výjimkou jen trojice, tvořená babičkou, matkou a dcerou, které zde zatím zůstávají více nocí.

Pokoj v Domově pro matky s dětmi

Odpočinek a bezpečí po strastiplné cestě

Jak vedoucí zařízení dodává, klienti jsou obvykle vyčerpaní a první klidný azyl jim vrací aspoň část sil a energie. „Většinou jsou maminky po dlouhé cestě s dětmi opravdu velmi unavené a také emočně vyčerpané. Na internetu nebo přes telefon sledují, jak jim zatím cizí armáda ničí jejich domov nebo jak jsou na tom jejich nejbližší, kteří zůstali na Ukrajině. Za každou pomoc jsou vděčné,“ popsala Marie Zavadilová. Uprchlíci podle ní vesměs velmi pozitivně oceňují vstřícný a citlivý přístup zaměstnanců zařízení.

Kromě ubytování a zajištění základních potřeb nabízí sociální pracovníci poradenství a podporu při zajištění sociálních potřeb, například v oblasti pobytu, lékařské péče, čerpání finanční pomoci nebo sociální pomoci prostřednictvím sociálních služeb.

„Kapacita domova i počet našich pracovníků je zatím dostačující. Jsme ale dohodnuti s dalšími olomouckými poskytovateli sociálních služeb, například s Člověkem v tísni, na případné výpomoci při zajištění péče o rodiny s dětmi,” doplnil vedoucí odboru sociálních věcí Michal Majer.

Zdroj a foto: město Olomouc

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*