Počty moravské národnosti nesedí, poukázalo kontrolní dotazování

Plakát z informační kampaně před sčítáním lidu.

Loni proběhlo sčítání lidu, výsledky jsou postupně zveřejňovány. Mezi otázky patřily údaje o národnosti a mateřském jazyku. Podle organizátorů informační kampaně za zapisování moravské národnosti došlo k manipulaci s údaji statistického úřadu. Dokládají to vlastním kontrolním dotazováním v domovské obci.

Jiří Novotný z Pavlovic na Vyškovsku stál za mohutnou informační kampaní v souvislosti s loňským sčítáním lidu. Vyzývala k zapisování moravské národnosti a moravského jazyka. Jedná se totiž o údaje nepovinné a nepředepsané.

Pochybnosti o důvěryhodnosti dat u něj začaly, když srovnal počty lidí se zapsanou moravskou národností a jazykem a srovnal je s výsledky předchozího sčítání před desíti lety. “Loni celkově třetina lidí vůbec neuvedla národnost, zato mateřský jazyk naprostá většina vyplnila. Je to rozdíl zhruba dva miliony lidí. Oproti tomu u moravské národnosti došlo k poklesu o 12 %, ale u moravského jazyka je to 74 %,” připomíná výsledky Novotný.

Podle něj se jedná o nesmyslný posun, který nelze vysvětlit žádným společenským trendem. Zvláště pokud loňské sčítání ovlivnila mohutná kampaň za přihlášení se k moravanství. “Zatímco před lety bylo moravanství nálepkováno jako extrémní záležitost několika pomatenců, nyní se do kampaně zapojily desítky známých osobností – vědců, sportovců, umělců. Naše videa měla velký dosah na internetu, vylepili jsme tisíce plakátů,” připomíná organizátor kampaně.

Čísla nesedí

Jiří Novotný se proto se svojí manželkou Ditou rozhodli provést kontrolní dotazování ve své domovské obci. Konkrétně se jedná o Pavlovice, které jsou katastrálním územím Bohdalic-Pavlovic na Vyškovsku. “Rozhodující pro nás byly údaje o jazyku. Už jen proto, že víme, kolikrát jsme my sami s celou rodinou vyplnili moravský jazyk. Na první pohled bylo jasné, že to nesedí” upřesňuje Novotný.

Pavlovice mají lehce přes sto obyvatel, přičemž manželům Novotným se podařilo oslovit sto osob. Zároveň platí, že Pavlovice netrpí zásadními populačními výkyvy. “Ti, co se před rokem a půl zúčastnili sčítání, jsou ti stejní, co zde stále žijí. Populace je normální v ukazatelích, jako jsou věkové skupiny. Do výzkumu se tedy dostaly jako rodiny s dětmi, tak střední generace a senioři,” přibližuje Jiří Novotný.

Přečtěte si  Mezi nejlepší města pro podnikání na Moravě patří krajská centra. Překvapila obě Meziříčí

Kontrolní otázka zněla, k jaké národnosti a jakému mateřskému jazyku se dotyčný přihlásil při sčítání lidu v roce 2021. “Otázka nebyla nijak návodná a dotázaným nebyly a priory nabízeny možnosti. Odpovědi ‘nevím’ a ‘nepamatuji se’ jsme vyhodnotili jako nezjištěno,” popsal autor kontrolního dotazování.

Sběr byl proveden téměř jednorázově, a to v průběhu dvou dní, aby se předešlo “anketnímu” ovlivňování lidí navzájem. Po sesbírání sta odpovědí provedli manželé Novotní vyhodnocení.

Podle ČSÚ bylo rozložení národnosti v Pavlovicích česká 41 %, kombinace české a moravské 12 %, moravská 26 % a nezjištěno 21 %. U mateřského jazyka to bylo český 86 %, moravský 5 %, nezjištěno 4 %, zbytek kombinace různých jazyků.

Oproti tomu podle kontrolního dotazování manželů Novotných je podíl moravské národnosti 57 %, u české je to 34 % a nezjištěno 9 %. Podíl moravské národnosti je tedy dvakrát vyšší a dvojí národnost zmizela úplně. U mateřského jazyka pak moravský 49 %, český 41 % a nezjištěno 10 %.

“Rozdíl oproti ČSÚ naprosto drtivý a samotné nás překvapil,” doplnil výsledkům Jiří Novotný. Výsledky hodnotí jako zjevnou deformaci dat. Bylo by proto zajímavé provést podobné kontrolní průzkumy i v dalších obcích. “Pokud by se zjistila podobná deformace jako v Pavlovicích, můžeme hovořit o stovkách tisíc obyvatel, kterým byla upřena jejich moravská národnost a jazyk,” dodal Novotný.

Autor: red, tabulky a grafy: Jiří Novotný, foto:

Doporučujeme


7 Comments

  1. Slabinu průzkumu, provedeného soukromými osobami ve snaze, jinak obdivuhodné, zkontrolovat práci ČSÚ, vidím v typické situaci “tvrzení proti tvrzení”, za které je třeba rozhodnout ve prospěch “obviněného” statistického úřadu 🙁 Census je následně vždy anonymizován. ČESKÝ statistický úřad bude samozřejmě vždy tvrdit, že provedl průzkum s náležitou odbornou péčí a že nanejvýš je možné, že občané něco jiného odpověděli na dotaz, byť by byl jakkoliv nemanipulativní, svých sousedů, a něco jiného uvedli do sčítacích archů nebo webového formuláře ČSÚ. A ještě jedna otázka: V Dambořicích byl výsledek víc jako polovina obyvatel moravské národnosti; v této obci došlo také k manipulaci ze strany ČSÚ? Proč i zde ČSÚ “nezvrátil” nadpoloviční výsledek? Co se s tím dá dělat? Napadá někoho nějaký reálný postup na obranu moravské věci?

    2
    1
    • Že to skončí “slovo proti slovu”, toho jsme si vědomi od počátku. Ovšem nemáme moc možností, jak postupovat jinak (alternativu sedět u piva a nadávat na poměry, nepočítám). Věrohodnost ČSÚ ovšem podminovává už jen jediný obvod, kde data nesedí na to, co říkají lidé, že deklarovali. Více průzkumů, větší váha, nicméně už jen jeden ukazuje, že data byla manipulována. Což není nic nového pod sluncem, na přednášce v sobotu na konferenci Morava1918 bylo poukázáno na celou plejádu státních podvodů se sčítáními v různých obdobích a státech Evropy. No, naší věci pomůže jen více průzkumů – metodika je, podklady taky. Na naší straně je jen odhodlání, na opačné miliardové rozpočty centralisticých institucí. Kdyby se tak našel insider…

    • Ok. Co by ale mělo moravské politiky v tuto chvíli zajímat nejvíc, je příčina toho, proč se v Dambořicích víc jak polovina obyvatel přihlásila k moravské národnosti? Co za tím vězí? Ideálně by se pak jejich “recept” mohl použít i v jiných obcích při dalším sčítání lidu v roce 2031.

  2. Na vině možná není až tak “manipulace s daty” ale jednoduchá otrávenost a lenost lidí psát “moravská národnost” do formuláře s x věcma. Myslím si, že by se k Moravské národnosti přihlásilo mnohem více lidí, kdyby byla národnost a jazyk zaznamenaná mimo sčítání lidu – formulář, kde by byla pouze národnost, jazyk a samozřejmě základní údaje o osobě (jméno, bydliště atd.) aby byla osoba “reálná”.

    • Průzkum, který není autorizován, certifikován, akreditován, financován atp. státem, bude vždy označen za nevypovídající, ovlivněný nebo dokonce zmanipulovaný. Ten státem organizovaný zjevně zmanipulovaný je. Už tím, že předmětné údaje jsou nepovinné, nenabízí se nejčastější možnosti národností k zaškrtnutí, a pokud jde o jazyk, předkládá se zaujatý výběr bez volby “moravština”, ač ji opakovaně vpisují značné desetitisíce osob. A teď jak z toho ven? Ani na zablokování dálnice D1 traktory momentálně nemáme. Je to prostě bída 🙁

      • Jsem rád, že jste to fiasko s blokací D1 zmínil. Ale jinak souhlas, že nějaké “partizánské výzkumy” veřejného mínění jsou fajn, ale autority na ně nemusí a nebudou reagovat. Na druhé straně některé slabiny v dotazníku jsou napadnutelné a v minulosti se podařilo ČSU k nějakým kompromisům na jejich straně “dokopat”. Ale musí se k tomu najít neprůstřelné argumenty. Jedním z nich by mohla být právě otázka ve věci národnosti, kde by se dalo argumentovat, že jde o důležitou informaci v oblasti lidských práv a proto by odpověď na tuto otázku měla být povinná. I když šance na to, že bude i moravská národnost předepsaná je malá, stále by to byl krok vpřed a s použitím “Dambořického modelu” by se pod “národnost jiná” mělo objevit hodně víc té naší moravské…tož tak….

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*