Podivná sezona, pálenice ale jedou naplno. Letošní rok přál trnkám

Koronavirová situace zastavila v řadě ohledů chod společnosti. Rozhodně to ale neplatí o výrobě pálenek. Pálenice aktuálně jedou naplno. Letos se zvláště dařilo švestkám neboli trnkám, meruněk bylo naopak málo. O situaci v pálenicích na východě Moravy informoval server Zlin.cz.

Úroda trnek letos výborná

Otto Fišer z pálenice v Březnici má od rána dlouhatánskou šichtu až někdy k půlnoci. „Na kontakt a pokec to moc není, lidi u nás smí jen do čekárny, kontakt je minimální. Předají dřevo, naleje se kvas, ale přímo v místnosti u kotlů jsem sám. Kdo chce počkat a dohlížet a těšit se, samozřejmě může pobýt ve vedlejší místnosti, ale musí to takříkajíc nechat na mně. Prostě jde o zdraví a navíc taky o to, aby se nenakazil nikdo z nás u obsluhy zařízení. Není nás moc a kdybychom nemohli do práce, byla by ta vlastně malá katastrofa. Každý má svůj termín a stěží by hledal další,“ komentuje letošní zvláštní sezónu odborník.

Úroda trnek byla letos výborná na rozdíl třeba od meruněk. „Na zahradě jsem se hodně napracoval při sběru trnek, byla pěkná úroda, už mám vypáleno, jsem rád. S manželkou si občas ťukneme štamprlkou nové slivovice, abychom se ochránili před viry všeho druhu, musíme se držet. Navíc v tom vidíme i kus práce, kterou pořád zastaneme, má to svým způsobem i příjemný psychologický efekt,“ vypráví aktivní senior Rudolf Maňas ze Zlína.

Hygienická opatření platí i v pálenicích

„Také my dbáme na hygienická pravidla. Letos je to prostě poněkud jinak. Každý, kdo přiveze kvas, dřevo, anebo pak odebírá zaslouženou vypálenou odměnu, musí respektovat naše pravidla. Ochrana dýchacích cest je samozřejmostí, žádný kontakt, prostě pracujeme takříkajíc přes okénko, ale zákazníci jsou podle mých zkušeností spokojeni,“ ohlíží se za pracovním víkendem Miroslav Mikel z pálenice v Březůvkách.

„Určitě se letos vyplatí dodržovat daná pravidla, odvážím si výbornou slivovici a raději si nepředstavuji, co by se stalo, kdyby nám v kraji onemocněli páleničáři, to jsou teď nesmírně důležití lidé,“ říká zcela vážně třebaže s úsměvem jeden ze zákazníků Zdeněk Dolanský, když si na odjezdu znovu vydezinfikuje ruce.

Přečtěte si  Vesnice roku 2023 zná své vítěze. První dvě příčky obsadily obce z Moravy a Slezska

Zdroj: Zlin.cz, foto: Pixabay

Doporučujeme


1 Comment

  1. Uff, to jsme si oddechli. Pálení na černo by mohlo zase přinést na Moravu nějakou pandemii oslepnutí.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*