Poklad v Ostravě se po devíti letech otevřel veřejnosti, nabízí pestrou paletu programů

Od počátku srpna měly již stovky lidí možnost zhlédnout v rámci kulturních akcí divadelní sál nově zrekonstruovaného domu kultury Poklad, své brány však jako celek otevřel ve středu, po devíti letech od svého uzavření.

Kompletní rekonstrukce objektu včetně veškerého vybavení vyšla město na 453 miliony. Kulturní akce, kino, SeniorInfo i pohybové aktivity poběží naplno od 1. září. V okolí budou nadále probíhat navazující investiční akce, jejichž cílem je dotvořit i okolní veřejný prostor.

„Poklad byl pro mnoho Ostravanů i předních umělců už od 60. let dobře známým místem. Je to srdce Poruby, odkaz kvalitní kultury a zábavy. Několik let náročné rekonstrukce představovaly často zkoušku odvahy a vytrvalosti, jak ale dnes můžeme vidět, vyplatilo se. Nový Poklad představuje skutečně důstojné a reprezentativní místo a já mu přeji, aby byl naplněn kvalitním kulturním obsahem, který si znovu najde své věrné publikum,“ řekl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Projekt rekonstrukce Pokladu dle návrhu studia Platforma architekti vznikl v roce 2009. Samotná rekonstrukce pak by zahájena v roce 2012. S ohledem na technické problémy však musela být dvakrát přerušena, po aktualizaci projektu byly práce opětovně zahájeny v srpnu 2019 Společností Poklad Z+G+R, tvořenou firmami Zlínstav, Geosan Group a Ridera Stavební. Od srpna 2021 je stavba formálně uvedena do provozu.

Naváže výstavba parkovacího objektu či obnova zeleně

Návštěvníkům je v Pokladu k dispozici divadelní sál pro 400 lidí, společenský sál, malá scéna pro 100 osob, cvičební sál, pět salonků, kino pro 74 diváků. Součástí objektu je restaurace s terasou a klubovým prostorem. Interiéry do celého objektu dodala společnost Premier Interiors s.r.o.  Jediným prostorem, který zůstává návštěvníkům nepřístupný, je společenský sál, a to kvůli technickým problémům s podlahou. Aktuálně probíhá zjišťování příčiny, následně bude položena podlaha a hotovo by mělo v být v říjnu tohoto roku.

„Náročná rekonstrukce je téměř u konce, téměř proto, že tak, jak nám Poklad v průběhu celé stavby připravoval překvapení, tak na závěr si nechal také jedno v podobě problematické vysoké vlhkosti podlah v hlavním sále, kterou nadále řešíme. Jedná se o záležitost, která již však nemá dopad na celkový provoz, a proto jsme Poklad rádi otevřeli,“ vysvětlila náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová a doplnila, že v bezprostředním okolí pokračuje návazná investiční akce města, výstavba parkovacího objektu s termínem dokončení na přelomu roku 2021 a 2022 a následovat bude i obnova zeleně v předprostoru objektu a revitalizace přilehlých parků pod vedením městského obvodu Poruba.

Pestrý kulturní program slavnostního otevření Pokladu doplní koncert kapely Swingalia a závěr středečního programu patří první dámě českého soulu, ostravské rodačce, skvělé zpěvačce, pianistce a skladatelce Marii Rottrové na Letní scéně Amfi. 

„V letošním roce slavíme hned dvakrát. Dnes vítáme první oficiální návštěvníky Pokladu, pro které máme připraveno spoustu akcí. V závěru roku oslavíme šedesátiny. Program dvou společenských zařízení ve městě, která fungují pod jedním vedením, jsme se rozhodli poněkud odlišit – zatímco Akord na Jihu nabízí spíše mainstream, Poklad bude více alternativní,“ uvedla jednatelka společnosti Akord & Poklad Darina Daňková.

Nová nabídka programů zahrnuje kino či taneční kurzy

Novinku Pokladu představuje moderní kino s kapacitou 74 míst. Divadelní sál bude hostit herce a hudebníky, Malá scéna zajímavé workshopy či diskuzní fórum se zajímavými osobnostmi v podobě přednáškových sérií zaměřených na aktuální témata dnešní doby s názvem InspiroHub. Jako scéna pro mladé začínající umělce či artově laděné produkce poslouží nový Hudební klub, který už v září přivítá další ročník soutěže amatérských kapel www.lihen.cz. Poklad nabídne také KreativShopu – koncept workshopů a seminářů nejen pro umělecky zaměřenou veřejnost.

Přečtěte si  Nový přírodní amfiteátr v Uherském Hradišti prvním vystoupením zahájil sezónu

„Nová nabídka na pomyslném menu akcí Pokladu je opravdu bohatá. Ve Společenském sále se vedle mnoha kulturních a dalších zajímavých akcí budou konat taneční kurzy a přestěhují se do něj pravidelná jednání porubského zastupitelstva. Součástí nabídky budou také akce pro děti – pohádky, karnevaly a filmová představení. A nové středisko A&P AKADEMIE nabídne řadu odborných, vzdělávacích programů jak jednorázových, tak i dlouhodobých s možností studia programů MBA/MPA,“ upřesnil náměstek primátora Zbyněk Pražák.

Poklad hned od září nabídne také pohybové kurzy. Od pondělí až do pátku vždy od 16 hodin budou k dispozici kurzy jógy, pilates, cvičení na míčích, bosu i funkční trénink. Dopolední cvičení je zatím naplánováno na čtvrtek. Permanentky na lekce, které se uskuteční ve cvičebním sále v prvním patře, budou v prodeji od září.

Své místo najdou také senioři

Své místo v Pokladu najdou rovněž starší generace, pro které je připravena řada projektů: pravidelná setkání Klubu seniorů každou druhou středu v měsíc, Seniorská akademie s nabídkou 15 vzdělávacích modulů, nový prostor tzv. SeniorInfo https://dkpoklad.cz/top-9-na-uvodni-strane/seniorinfo/ . To najdete hned po levé straně při vstupu do Pokladu a pro začátek bude otevřeno 2x týdně (úterý dopoledne, čtvrtek odpoledne). Jedná se o místo určené pro setkávání, ale také poradenství z oblasti sociální, právní i psychologické. A nezapomněli jsme ani na ty, kteří u nás byli zvyklí cvičit,“ doplnila Darina Daňková.

K osvěžení již slouží vnitřní část restaurace i její terasa. Otevírací doba je od neděle do čtvrtku od 11 do 22 hodin a v pátek a v sobotu od 11 hodin do půlnoci. Její aktuální nabídka je zveřejněna na www.dkpoklad.cz/restaurace nebo na Facebooku @Restaurace Poklad.

Všechny informace o otevření Pokladu i jeho programu, který je stále doplňován, najdete na webových stránkách www.dkpoklad.cz, FB profilu @dkpoklad a Instagramu #dkpoklad.cz. K odběru newsletteru, který pravidelně přináší novinky o programové nabídce Pokladu, se lze přihlásit na www.dkpoklad.cz.

Dům kultury Poklad se slavnostně otevíral 29. prosince 1961 pod názvem Klub pracujících Poruby. Jednalo se o jediné kulturní zařízení v největším ostravském sídlišti Poruba, kde tehdy žilo 50 tisíc obyvatel. Jeho součástí byl divadelní, loutkový, přednáškový a baletní sál i klubovny. Od roku 1968 byl v provozu amfiteátr s letním kinem až pro 1700 osob.

Od června 2008 je objekt DK Poklad majetkem města Ostravy. V roce 2009 byla jeho část prohlášena Ministerstvem kultury České republiky kulturní památkou a byl zapsán do seznamu nemovitých kulturních památek ČR.

Autor: red Zdroj foto: Statutární město Ostrava

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*