Policie dopadla traviče zvířat z jižní Moravy, pomohli jí psi ornitologů

S pátráním po travičích pomáhá psí jednotka ornitologů.

Policisté obvinili muže na Břeclavsku z otravy několika chráněných zvířat zakázaným karbofuranem. Dopadený se k činu přiznal, hrozí mu až šest let za mřížemi. K objasnění případu výrazně přispěla psí jednotka ornitologů, která pomohla při hledání návnad i domovní prohlídce.

Břeclavští kriminalisté pracovali dlouhých patnáct měsíců na několika případech nálezů uhynulých zvířat, u kterých se prokázala otrava karbofuranem. Jedná se o velmi silný jed, jehož držení je zakázané v celé Evropské unii.

“Všechny nálezy se vyskytly v okruhu jednoho kilometru. Policisté proto začali pátrat v okolních obcích po lidech, kteří by měli důvod dravce trávit,” uvedl tiskový mluvčí jihomoravských policistů David Chaloupka. Jak nálezů uhynulých zvířat i nástrah přibývalo, kriminalisté postupně zužovali okruh možných podezřelých.

“Jako nejpravděpodobnější pachatel se jim nakonec jevil starší muž se zálibou v myslivosti a chovu holubů. Kriminalisté tak u něj provedli domovní prohlídku, při které zajistili otrávené nástrahy a nádobu s jedem,” informoval Chaloupka. Muž se jim pod tíhou důkazů přiznal ke kladení nástrah. Hájil se tím, že se chtěl bránit kunám a liškám, které mu chodili na slepice a holuby.

Dopadený travič je obviněn z několika trestných činů. Ve výčtu se objevuje přechovávání omamné a psychotropní látky, držení karbofuranu, týrání zvířat a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy. “Hrozí mu až šest let odnětí svobody,” doplnil Chaloupka.

S vyšetřováním pomáhají speciálně vycvičení psi

K objasnění případu podle mluvčího jihomoravských policistů pomohla spolupráce s Českou ornitologickou společností. Ornitologové loni v dubnu policii oznámili nález kriticky ohroženého luňáka červeného, který uhynul v důsledku otravy. Jejich pes speciálně vycvičený na hledání jedů se potom účastnil i provedené domovní prohlídky.

Ornitologové mají ptačí kriminalitu v hledáčku už od roku 2000. Před pěti lety zintenzivnili hledání otrávených návnad a jejich zvířeních obětí, když zřídili terénní psí jednotky Kláry Hlubocké. Psovodka preventivně důležitá místa výskytu dravců, popřípadě místa dřívějšího trávení. Kromě toho vyjíždí k případům na žádost policie či dalších institucí, případně na ohlášení občanů,” upřesnila Věra Sychrová z České společnosti ornitologické.

Od roku 2017 ornitologové zdokumentovali a předali policii více než sto případů otravy zvířat v České republice. “Přestože existuje velké množství případů a jejich počet se v průběhu času nesnižuje, za trávení divoce žijících zvířat byl zatím odsouzen jen jeden člověk,” upozornila Sychrová. Soud loni vyměřil rybníkáři podmíněný trest dva a půl roku odnětí svobody s odkladem na tři a půl roku za otrávení orlů mořských a krkavců velkých u Mečichova na Strakonicku.

Přečtěte si  Od roku 1997 ušili celou Sluneční soustavu. Nejvíc jde na dračku Země

Trávení nervovým jeden karbofuranem je podle ornitologů zvláště brutální způsob usmrcení. “Zvíře po jeho požití umírá bolestivě v křečích, roztahuje křídla, pařáty, hrabe nohama,” popsala Věra Sychrová. Samotné držení karbofuranu je trestným činem a v celé Evropské unii je jeho držení zakázané už od roku 2008. Několik kapek tohoto jedu dokáže spolehlivě usmrtit prakticky jakéhokoliv živočicha. Smrtící je i pro člověka.

Autor: pjk, zdroj a foto: Policie ČR, ČSO

Doporučujeme

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*