Policie dopadla traviče zvířat z jižní Moravy, pomohli jí psi ornitologů

S pátráním po travičích pomáhá psí jednotka ornitologů.

Policisté obvinili muže na Břeclavsku z otravy několika chráněných zvířat zakázaným karbofuranem. Dopadený se k činu přiznal, hrozí mu až šest let za mřížemi. K objasnění případu výrazně přispěla psí jednotka ornitologů, která pomohla při hledání návnad i domovní prohlídce.

Břeclavští kriminalisté pracovali dlouhých patnáct měsíců na několika případech nálezů uhynulých zvířat, u kterých se prokázala otrava karbofuranem. Jedná se o velmi silný jed, jehož držení je zakázané v celé Evropské unii.

“Všechny nálezy se vyskytly v okruhu jednoho kilometru. Policisté proto začali pátrat v okolních obcích po lidech, kteří by měli důvod dravce trávit,” uvedl tiskový mluvčí jihomoravských policistů David Chaloupka. Jak nálezů uhynulých zvířat i nástrah přibývalo, kriminalisté postupně zužovali okruh možných podezřelých.

“Jako nejpravděpodobnější pachatel se jim nakonec jevil starší muž se zálibou v myslivosti a chovu holubů. Kriminalisté tak u něj provedli domovní prohlídku, při které zajistili otrávené nástrahy a nádobu s jedem,” informoval Chaloupka. Muž se jim pod tíhou důkazů přiznal ke kladení nástrah. Hájil se tím, že se chtěl bránit kunám a liškám, které mu chodili na slepice a holuby.

Dopadený travič je obviněn z několika trestných činů. Ve výčtu se objevuje přechovávání omamné a psychotropní látky, držení karbofuranu, týrání zvířat a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy. “Hrozí mu až šest let odnětí svobody,” doplnil Chaloupka.

S vyšetřováním pomáhají speciálně vycvičení psi

K objasnění případu podle mluvčího jihomoravských policistů pomohla spolupráce s Českou ornitologickou společností. Ornitologové loni v dubnu policii oznámili nález kriticky ohroženého luňáka červeného, který uhynul v důsledku otravy. Jejich pes speciálně vycvičený na hledání jedů se potom účastnil i provedené domovní prohlídky.

Ornitologové mají ptačí kriminalitu v hledáčku už od roku 2000. Před pěti lety zintenzivnili hledání otrávených návnad a jejich zvířeních obětí, když zřídili terénní psí jednotky Kláry Hlubocké. Psovodka preventivně důležitá místa výskytu dravců, popřípadě místa dřívějšího trávení. Kromě toho vyjíždí k případům na žádost policie či dalších institucí, případně na ohlášení občanů,” upřesnila Věra Sychrová z České společnosti ornitologické.

Od roku 2017 ornitologové zdokumentovali a předali policii více než sto případů otravy zvířat v České republice. “Přestože existuje velké množství případů a jejich počet se v průběhu času nesnižuje, za trávení divoce žijících zvířat byl zatím odsouzen jen jeden člověk,” upozornila Sychrová. Soud loni vyměřil rybníkáři podmíněný trest dva a půl roku odnětí svobody s odkladem na tři a půl roku za otrávení orlů mořských a krkavců velkých u Mečichova na Strakonicku.

Přečtěte si  Příští rok se v Újezdu u Brna otevře nová soukromá rezidence pro seniory. Místo zde najdou také senioři s Alzheimerovou chorobou

Trávení nervovým jeden karbofuranem je podle ornitologů zvláště brutální způsob usmrcení. “Zvíře po jeho požití umírá bolestivě v křečích, roztahuje křídla, pařáty, hrabe nohama,” popsala Věra Sychrová. Samotné držení karbofuranu je trestným činem a v celé Evropské unii je jeho držení zakázané už od roku 2008. Několik kapek tohoto jedu dokáže spolehlivě usmrtit prakticky jakéhokoliv živočicha. Smrtící je i pro člověka.

Autor: pjk, zdroj a foto: Policie ČR, ČSO

Doporučujeme


1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*