Policie obnovila kontroly na hranicích se Slovenskem. Zvýšila se aktivita převaděčských skupin

Od 4. října 2023 zavedla Policie kontroly na celém úseku vnitřních hranic České republiky se Slovenskem. Tento krok je reakcí na prudký nárůst nelegální migrace, zvýšenou aktivitu organizovaných skupin převaděčů a zhoršení migrační a bezpečnostní situace na vnějších hranicích Evropské unie. Kontroly budou prováděny flexibilně a jejich intenzita bude přizpůsobena aktuální hrozbě a vývoji situace.

V letošním roce se Policie České republiky vypořádává s rostoucími počty zadržovaných osob při tranzitní nelegální migraci přes území České republiky. Za první tři čtvrtletí bylo zadrženo 2 801 osob. V porovnání se stejným obdobím loňského roku (13 706 osob) je zmíněný počet výrazně nižší, avšak z historického hlediska se jedná o jedno z nejvyšších čísel od vstupu České republiky do Schengenského prostoru.

V letošním roce se počty zadržených přibližují těm, které byly zjištěny v krizovém roce 2015. Situace se v letošním roce postupně začala zhoršovat s nástupem léta, kdy počty zadržovaných začaly postupně růst a v září již bylo zadržováno mezi 200-250 osobami za týden. Na našem území bylo nejvíce záchytů v rámci tranzitní nelegální migrace Policií České republiky provedeno v Jihomoravském kraji (1 024 osob).

Rostoucí trend odpovídá tomu z loňského roku, který se podařilo zvrátit až s pomocí znovuzavedení vnitřních kontrol na hranicích se Slovenskem. I v letošním roce platí, že u drtivé většiny zadržených osob bylo zjištěno místo vstupu právě ze Slovenska (2 499 osob). Tyto osoby pak přicházejí do Evropské unie přes západobalkánskou migrační trasu. I na této trase jsou zjišťovány jedny z historicky nejvyšších hodnot nelegální migrace. Dle předběžných údajů od agentury Frontex zde bylo zaznamenáno přes 70 tisíc nelegálních překročení vnějších hranic EU. Nadále platí, že migrační tlak se projevuje nejvýrazněji na srbsko-maďarské hranici.

V Moravskoslezském kraji probíhají kontroly na čtyřech hraničních přechodech, vypomáhají také policisté z Olomouckého kraje

V souvislosti se dočasným znovuzavedením kontrol na státní hranici se Slovenskou republikou přijala Policie v Moravskoslezském kraji opatření, do kterého jsou zapojeny na dvanáctihodinovou směnu přes 4 desítky policistů zejména z krajského ředitelství, ale vypomáhají také policisté z Olomouckého kraje a z Ředitelství  služby cizinecké policie.  V Moravskoslezském kraji kontroly probíhají na  čtyřech hraničních přechodech silničních, jednom železničním a také jsme na dalších vytipovaných místech v rámci hranice se Slovenskou republikou.  Kontroluje se tedy celý úsek hranice flexibilním způsobem.

Přečtěte si  Zlínská zoo plánuje první záchranné centrum pro lvy u nás. Přispět mohou firmy i veřejnost

Na rozdíl od minulého roku zde neplatí jakékoliv omezení, hranici je možné překračovat kdekoliv nejenom na vybraných hraničních přechodech. Na některých hraničních přechodech jsou přítomni také příslušníci Celní správy, kteří zde případně participují policistům při výkonu služby, a to při případné kontrole nákladních vozidel.

Krátce po znovuzavedení kontrol, několik málo minut po půlnoci, zajistila Policie Moravskoslezského kraje na hraničním přechodu Šance dodávku s 19 migranty – jednalo se o 16 mužů a tři děti. Řidič ještě před policejní kontrolou zastavil vozidlo a z místa utekl. I přes pátrací akci se jej prozatím nepodařilo vypátrat. 

Autor: red Zdroj a foto: Město Břeclav, Policie ČR  

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*