Pomoc pro domácnosti postupně rozdělujeme, ujišťují organizátoři sbírek po tornádu

Nedávný ničivý zásah tornáda v několika obcích na jihu Moravy vyvolal vlnu solidarity. Objevilo se několik sbírek, do kterých lidé stále přispívají. Objevily se obavy, zda pomoc postižené domácnosti skutečně dostávají pomoc. Zprávy z Moravy oslovily jednotlivé organizátory sbírek. Podle nich jsou vybrané peníze postupně rozdělovány, doputovaly už ke stovkám lidí.

Finanční pomoc lidem v postižených obcích putuje prostřednictvím několika charitativních sbírek, státních dotací či krajské sbírky. Způsob rozdělení a jeho časový harmonogram je přitom na jednotlivých organizátorech.

Výše podpory se odvíjí od potřebnosti

Diecézní charita Brno poskytla již 785 domácnostem finanční pomoc ve výši skoro 115 milionů korun. Do sbírky lidé charitě dosud přispěli kolem 300 milionů korun. „Celkem 114 770 000 korun jsme už přispěli prostřednictvím darovacích smluv 785 rodinám v nejpostiženějších obcích Mikulčice, Moravská Nová Ves, Hodonín – Pánov, Hrušky a Lužice. Peníze jsou určené na obnovu zničených obydlí, tak aby se lidé co nejdříve mohli vrátit k běžnému životu,“ uvedl ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman.

Podle něj na místě operují koordinátoři z Charity, kteří získávají přehled o situaci. Každá domácnost může získat dar od 50 000 do 200 000 korun, v mimořádných případech i do 300 000 korun. „Například rodina, jejíž dům byl v době šetření určen k demolici a splňuje kritérium sociální potřebnosti, dosáhla až na nejvyšší příspěvek 300 000 korun. Naopak domácnost ve standardní sociální situaci, která při tornádu přišla o střešní krytinu, získala příspěvek okolo 50 000 korun,“ vysvětlil ředitel.

Pracovníci dobročinných organizací mapují situaci přímo na místě

Počítáme s několika koly vyhodnocování

Charitativní sbírku také organizuje Diakonie Českobratrské církve evangelické. Z vybraných peněz dosud poskytla finanční podporu 54 domácnostem, kterým byla vyplacena okamžitá pomoc ve výši 150 000 korun, celkem jde o více než osm milionů korun.

“Postup koordinujeme i s dalšími humanitárními organizacemi, které rovněž vypláceli 150 000 korun. Aktuálně probíhá druhé kolo vyhodnocování potřeb a návazné finanční podpory. Počítáme i s kolem třetím, kdy se budou řešit nejkomplikovanější případy,” upřesnil tiskový mluvčí Diakonie Ivo Mareš.

Vlastní sbírku organizuje také například farnost v Moravské Nové Vsi, kde tornádo zničilo kostel. Psali jsme o ní v tomto článku.

Pohled na poničený kostel v Moravské Nové Vsi

Pomoc koordinujeme s dobročinnými organizacemi

Nadace Via je organizátorem největší sbírky pro obyvatele v postižené oblasti. Z vybraných peněž bylo okamžitě uvolněno 25 milionů korun na akutní pomoc obcím. “Každé z pěti nejvíce zasažených obcí jsme již odeslali 5 milionů korun. Z těchto prostředků hradí obce zajištění nejakutnějších potřeb jako je odvoz suti či nákup stavebního materiálu,” informovala Nela Šandová z Nadace Via.

Přečtěte si  Lesníci zaplaví vysychající lužní lesy pod Hodonínem a v oboře mezi Lednicí a Břeclaví. Cyklisty by voda ohrozit neměla

Přímou pomoc pro postižené domácnosti nadace koordinuje s dalšími nevládními organizacemi, které přímo na místě mapují situaci a potřeby místních. Výsledkem mapování je databáze domácností, které obratem dostávají příspěvek 150 000 korun na opravy poničených domu a zajištění základních potřeb.

“Prostředky na účty postižených rodin je možné převést po podepsání smlouvy o nadačním příspěvku, fyzicky nebo online. Příspěvek už obdrželo několik set rodin,” doplnila Šandová. Celá řada odchozích plateb se skutečně objevila na transparentním účtu sbírky.

Snímek z transparentní sbírky Nadace Via

Krajská sbírka půjde přes obecní úřady

Zatímco charitativní sbírky se zaměřují na přímou pomoc domácnostem, sbírka organizovaná Jihomoravským krajem poputuje do obcí jako celků. Podle krajského mluvčího Petra Holečka vybraná částka poputuje na pomoc obcím v postižených oblastech v okamžiku, kdy budou míst obecní úřady zmapované celkové škody. Přesnější harmonogram nebyl stanoven. “Tento proces vyčíslení škod stále probíhá, stejně jako běží krajská sbírka, na kterou k dnešnímu dni dárci poslali téměř 70 milionů korun,” doplnil Holeček.

Od začátku července zatím došlo ke dvěma odchozím platbám z krajské sbírky bez uvedení bližších údajů, a to ve výši 500 korun a 150 tisíc korun.

Autor: pjk, foto: Diecézní charita Brno, Nadace Via

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*