Pomsta za nezaplacené výkupné. Olomouc čelila dalšímu hackerskému útoku

Ilustrační foto

Dva a půl týdne od začátku kybernetického útoku na olomoucký magistrát jsou veřejnosti k dispozici téměř všechny služby. Výjimkou je zatím živnostenský úřad, na zprovoznění jeho agendy se podle vedení města intenzivně pracuje. O víkendu stejná hackerská skupina cíleně zaútočila na veřejné servery města a způsobila komplikace na stránkách, které byly preventivně odstaveny. Prý se jednalo o pomstu za nezaplacené výkupné.

O prvním kybernetickém útoku na magistrát jsme naposledy psali v tomto článku.

“Nikde už tedy občan nenarazí na oznámení o tom, že ta či ona agenda nefunguje. V případě některých odborů, jako je majetkoprávní, stavební, životního prostředí, dopravy či místní zeleně a odpadového hospodářství, zatím neběží plnohodnotně softwarová podpora. To pro občana znamená, že vyřizování příslušné žádosti může být v některých případech zdlouhavější,” informoval mluvčí Michal Folta.

IT specialisté podle něj pracují na tom, aby bylo fungování magistrátní digitální infrastruktury a všech speciálních aplikací každým dnem rychlejší a samozřejmě bezpečnější. O víkendu došlo také k útoku na webové stránky města, kdy stejná hackerská skupina cíleně útočila na webové servery s cílem eliminovat jejich dostupnost.

Město nezaplatilo výkupné

“IT tým útok rychle odhalil, provedl protiopatření, a preventivně příslušné servery odstavil. Webové portály budou zatím omezeny co do funkčnosti,” uvedl Folta. Podle odborníků se jednalo o jiný typ útoku, takzvaný DDoS, k němuž se ale hlásí stejná skupina útočníků. Podle jejího vyjádření jde o mstu za obnovení infrastruktury vlastními silami, aniž by město útočníkům platilo požadované výkupné sto tisíc dolarů.

Zdroj: město Olomouc

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*