POSTŘEH: Fiala z ODS bojuje za Moravu?

Petr Fiala při zahájení kampaně koalice SPOLU na Moravském náměstí v Brně

Pojďme si uchovat Moravu takovou, jako máme rádi. Moravu, která ctí své tradice, kde je zakořeněna úcta k lidem i ke krajině. Moravu srdečnou, úrodnou, vzdělanou, kulturní a krásnou…

To jsou slova předsedy ODS Patra Fialy, uvedená na předvolebním letáku pro Jihomoravský kraj. Moravskému patriotu se poslouchají dobře. Zejména od předáka tradičně centralistické politické strany, která v devadesátých letech minulého století tak úspěšně bojovala proti snahám moravských občanů o obnovení moravské země po konci komunistické totality. Že by po letech nastala v ODS nějaká změna v názorech na vnitřní uspořádání našeho státu?

Petr Fiala chce uchovávat a má rád Moravu, to je chválihodné. Nepřipojil ale vysvětlení, co si pod tímto názvem představuje, co to ta Morava je, kde leží, kudy vedou její hranice, jakou má adresu a telefonní číslo nějaký její představitel. Zajisté však dobře ví, že Moravu nelze na mapě České republiky ukázat a že byla rozkouskována na malé kraje, aby nemohla nijak významně zasahovat do svého moudrého řízení z Prahy.

Aby tedy nevypadala slova Petra Fialy jako falešná předvolební písnička, měl by vysvětlit, jak chce Moravu z našeho nanicovatého krajského zřízení poskládat zpátky. Nic takového ale v politických cílech ODS a účelové předvolební koalice SPOLU nenajdete. O zemské samosprávě Moravy jste od moravského rodáka nemohli slyšet slůvko ani při spuštění kampaně na Moravském náměstí uprostřed moravské metropole.

Je vůbec otázkou, zda svoje “moravistické“ názory projednává Petr Fiala také v Praze, nebo se s nimi svěřuje jen voličům v Jihomoravském kraji. Leda by ovšem za Moravu nepovažoval jen Jihomoravský kraj. Tím by se vše vysvětlilo.

Petr Fiala v roce 1990 jako předseda Moravského zemského výboru Panevropské unie – Čechy a Morava

Autor: Jaroslav Kupka, foto: koalice SPOLU, archiv

Prostor pro vás. Chcete publikovat své názory a komentáře na webu Zprávy z Moravy? Zašlete nám váš text v elektronické podobě na e-mail: redakce@zpravyzmoravy.cz.

Doporučujeme


1 Comment

  1. Ta předposlední věta mě trochu mate. “Leda by ovšem za Moravu nepovažoval jen Jihomoravský kraj.” Přijde mi, že by se naopak vysvětlovalo ignorování výše zmíněných věcí tím, že by považoval Moravu jenom za Jihomoravský kraj. Není to teda jenom překlep?

1 Trackback / Pingback

  1. MIP 20 Česká vláda chystá masivní zdražení všech potravin! Fiala se tak chce zalíbit Bruselu. – michalapetr.com

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*