Požár zničil výrobní halu společnosti Galvanika ve Ždánicích. Zasahovalo 30 jednotek hasičů

Také v sobotu ráno hasiči pokračovali v hašení požáru haly ve Žďánicích na Hodonínsku. V noci se jim podařilo situaci stabilizovat a nyní dohašují poslední ohniska uvnitř objektu. Na místě zasahují čtyři jednotky hasičů, zatímco v noci jich bylo až třicet. Během boje s plameny utrpělo několik hasičů lehká zranění, ale byli ošetřeni přímo na místě. Prošetřuje se možný únik chemických látek.

Požár byl nahlášen v pátek večer a kolem 22:00 ho hasiči dostali pod kontrolu. Na místě se potýkají také s uniklými chemickými látkami, proto dorazila i chemická laboratoř hasičů a byla zřízena dekontaminační stanoviště.

Hasiči museli řešit i únik kontaminované hasební vody do vodoteče. Česká inspekce životního prostředí proto zkoumá vzorky z okolních obcí. Během dopoledne bude probíhat vyšetřování příčiny požáru a odhad škod, které podle mluvčího hasičů Jana Dvořáka nebudou malé.

Hasiči spolupracují s Českou inspekcí životního prostředí, která provádí analýzu vzorků vody z okolních obcí. Podle šéfa jihomoravských hasičů Jiřího Pelikána unikly hlavně zásadité látky na bázi louhu. Laboratoř také monitorovala ovzduší v okruhu deseti kilometrů a nebyly naměřeny nebezpečné škodliviny. K mapování situace shora by k dispozici také dron.

Galvanika Ždánice je druhý největší provoz společnosti v ČR, zabývá se protikorozní povrchovou úpravou kovových výrobků. Je vybaven 4 automatickými galvanickými linkami. Jsou zde technologie alkalického zinkování, slitinového pokovení. Na provozu se nachází i moderní neutralizační stanice, která se stará o dokonalé vyčištění vody použité během procesu.

Autor: red

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*