Poznejte města s profesionálními průvodci. Na jejich mezinárodní den si speciální prohlídky připravili v Brně, Olomouci, Prostějově nebo Zlíně

Asociace průvodců ČR uspořádá v rámci Mezinárodního dne průvodců komentované prohlídky vybraných památek a zajímavých míst. Mezinárodní den průvodců sice připadá na 21. února, většina měst však připravuje program na víkend 18.-19. února, ve Zlíně pak o týden později. Podívejte se, co jednotlivá města nabízí.

Brno nabízí 17 různých okruhů

V sobotu a neděli 18. a 19. února je připraveno 17 témat a celkem 23 prohlídek v režii 16 průvodců, z toho 1 v anglickém, 1 v německém a 2 v ukrajinském jazyce. Prohlídky začnou oba dva dny ve stejné časy, a to dopoledne v 10.00 a odpoledne ve 14.00. Letošní výběr prohlídek je věru zajímavý a mnohé z těchto procházek v běžné nabídce TIC BRNO nenajdete. Vydáme se za Příběhy brněnských věznic či Divadelními tradicemi v Brně, vysvětlíme si Názvy ulic a domovní znamení a objevíme, jak vypadlo Brno před 100 lety. Projdeme si Starou i Novou radnici a dostaneme se i mimo centrum – za Koliště do bývalého Josefova, do Králova Pole, Komína nebo Masarykovy čtvrti. Chybět nebudou ani oblíbené Brněnské morytáty, Kuriozity a vnady města brněnského a pro rodiny s dětmi Brněnské pověsti a zajímavosti. Cizojazyčné prohlídky vás provedou centrem města a představí to nejdůležitější, co byste o Brně měli vědět.

Město si můžete s profesionálními průvodci projít za sympatické vstupné 30 korun. Předprodej vstupenek probíhá od 1. 2. 2023 v IC TO JE BRNO, Panenská 1, v IC pod krokodýlem, Radnická 8 a také online na webu TIC BRNO.

Architektura Olomouce a její příběhy

U příležitosti 990. výročí narození krále Vratislava I. a 960. výročí obnovení moravského biskupství nabízí Olomouc prohlídky zdarma. Prohlídky se uskuteční v sobotu 18. února v 10.00 a 14.00 na Horním náměstí, u modelu města. Přihlášky na mailové adrese tomas.kryl@email.cz.

Seznamte se s významným střediskem Velkomoravského impéria, sídlením městem údělných přemyslovských knížat, církevní metropolí Moravy, stejně jako s jejím bývalým hlavním městem, nedobytnou habsburskou pevností a druhou největší městskou památkovou rezervací České republiky. Nechte si ukázat pestrou mozaiku architektury od románského stylu po modernu a nechte si k tomu vyprávět příběhy domů, paláců, chrámů fontán, sloupů a celé řady významných osobností.

Prohlídka Radnice a Kostela sv. Jana Nepomuckého v Prostějově

Město Prostějov připravil prohlídky Radnice a Kostela sv. Jana Nepomuckého na sobotu 18. února. Prohlídky reprezentačních interiérů prostějovské radnice se uskuteční v 10.00 a 11.00. Prohlídky bývalého klášterního kostela milosrdných bratří na Svatoplukově ulici s dochovaným barokním interiérem jsou plánovány na 13.00, 14.00 a 15.00 hod.

Přečtěte si  Událost, jako naposledy před 32 lety: Mons. Josef Nuzík bude uveden do úřadu olomouckého arcibiskupa

Sraz zájemců je před vstupem do kostela na Svatoplukově ulici a u vchodu do radnice na náměstí T. G. Masaryka. Maximální počet na skupinu je 20 účastníků.

Zlín nabízí dvě prohlídkové trasy po stopách Tomáše Bati

Město Zlín si připravilo na sobotu 25. února dvě zajímavé procházky. Profesionální průvodci provedou milovníky architektury nebo návštěvníky města po největších klenotech zlínské architektury.

Obě prohlídky mají shodný začátek ve 14.00. První trasa nazvaná Plánované město začne na náměstí Míru u radnice. Lidé se na ní seznámí nejen s historií města, ale i s takzvanými funkčními zónami, podle kterých se plánoval moderní urbanismus Zlína. Průvodce zavede účastníky do někdejšího továrního areálu firmy Baťa s historicky prvním mrakodrapem v tehdejším Československu, součástí vycházky je i návštěva Památníku Tomáše Bati.

Druhá trasa s názvem Bydlení u Bati povede od Velkého kina. „Pokud se chcete více dozvědět o bydlení v typických baťovských domcích z červených cihel, pak se vydejte právě na tuto procházku. Zavede vás totiž také do bývalé první dělnické čtvrti Letná,“ láká návštěvníky Pavla Julinová. „Dozvíte se také, co byly a pro koho byly určeny svobodárny či internáty a setkáte se s několika experimentálními stavbami. Patří mezi ně třeba americký katalogový dům Alladin, který si Tomáš Baťa nechal přivézt z Ameriky.“

Kapacita účastníků obou prohlídek je omezena. Zájemci si své místo mohou včas rezervovat přes elektronický formulář.

Autor: red Zdroj a foto: Asociace průvodců ČR, TIC BRNO, Město Zlín, Město Olomouc, Město Prostějov

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*