Pozor, o víkendu přepneme do letního času! Snad naposledy, přejí si vědci

Letní čas
O ukončení střídání času už se sice rozhodlo, pořád ale není jasné, který čas zůstane celoročně.

Ze soboty na neděli přijde opět letní čas, možná to bude naposledy. O zrušení střídání času Evropská komise rozhodla už v roce 2018. Na tom, který čas bude zaveden celoročně, se ale mají dohodnout samotné členské státy. V České republice o tom ještě nebylo rozhodnuto. Za zrušení letního času a ponechání “zimního”, tedy středoevropského času se přimlouvají vědci v čele s brněnskou hvězdárnou.

O uvažovaném zrušení letního času jsme už dříve psali v tomto článku.

Letní čas je nepřirozený a škodí zdraví

Hvězdárna a planetárium Brno aktuálně spustila Zachraňme středoevropský čas (www.stredoevropskycas.cz), který připravila ve spolupráci fyziologů a astronomů. Uvádí se zde vědecké důkazy, proč má být v rozhodnutí o budoucím čase preferován středoevropský čas, který lze podle argumentů uvedených na webu vnímat jako přírodní a symetrický. Vědci, kteří iniciativu podpořili, naopak doufají, že letos zažijeme poslední letní čas.

Na stránkách se uvádí pět hlavních argumentů, formulovaných srozumitelným jazykem. Ke každému z nich je patří text, ve kterém se tvrzení opírá o odborný názor. Mezi argumenty se objevuje, že správný čas je ten, kdy je Slunce v pravé poledne nad jihem, a že pro lidský organismus je mnohem důležitější ranní světlo než prodloužený večer. Středoevropský čas je prý také symetrický a přírodní.

Zimní čas má podporu vědeckých institucí

Shodný názor mají dle tiskové zprávy brněnské hvězdárny tuzemští fyziologové (např. Fyziologický ústav AV ČR) a všechny evropské profesní instituce a organizace.

“Odborníci poukazují na to, že správná synchronizace našich vnitřních hodin s denní dobou je nezbytná pro zdraví. A že porucha časové regulace souvisí s výskytem řady civilizačních chorob. Ponechání standardního času celoročně, tedy nikoliv letního, umožní lepší seřízení našich vnitřních hodin a přispěje ke zmírnění výskytu civilizačních chorob. Tak to udělejme,” dodává k tomu ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.

Který čas by měl platit celoročně?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Zdroj a foto: Hvězdárna a planetárium Brno

Související články

Přečtěte si  Dynamický vývoj řeky takřka v přímém přenosu: Morava u Litovle změnila svůj tok

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*