Praha vydírá zbytek republiky, kritizuje hejtman Grolich uzavření centra pro uprchlíky

Jan Grolich, hejtman Jihomoravského kraje

Jihomoravský hejtman Jan Grolich kritizuje plán pražského primátora Hřiba uzavřít krajské asistenční centrum pro ukrajinské uprchlíky. Do Prahy přichází nejvíce uprchlíků a musí zde být možnost jejich registrace. Kraje jsou podle Grolicha vytíženější než česká metropole.

Grolich podle svých slov nerozumí primátorovi Hřibovi. O záměru uzavřít ve čtvrtek pražské asistenční centrum hovoří jako o nátlaku na zbytek republiky. „Je to nesystémové řešení a není možné, aby byla zavírána asistenční centra, která jsou nejvytíženější,“ kritizoval hejtman Jihomoravského kraje v pořadu České televize Interview ČT24.

Jihomoravský hejtman navíc odmítá stížnosti pražského vedení, že v Praze je až čtyřikrát více uprchlíků na tisíc obyvatel než v jiných krajích a nefunguje koordinovaný systém přesunu do méně vytížených regionů. Podle něj to neodpovídá realitě. Kraje se naopak starají o více uprchlíků než Praha, kde je pouze nejvyšší počet registrovaných, nikoliv ubytovaných.

„My jsme procentuálně ubytovali výrazně více lidí než Praha, a ostatní kraje také ubytovávají více než Praha. Praha jich ubytovává řádově deset procent, my dvacet. Jsou kraje, které ubytovávají až třicet procent těch, kteří přišli a zaregistrovali se,“ uvedl Grolich v pořadu ČT.

Zdeněk Hřib (vpravo), primátor Hlavního města Prahy, na tiskové konferenci

Největší výhody, největší odpovědnost

Další kritické hlasy poukazují na nevyváženost finančních zdrojů v jednotlivých regionech. Praha jako obec a zároveň kraj a hlavní město dostává násobně víc prostředků než kterákoliv část republiky. Navíc je sídlem naprosté většiny ústředních institucí. Je proto v pořádku, aby nesla řádově vyšší zatížení.

“Pan Hřib by si měl uvědomit, že je to Praha, která dostává z pohledu ostatních krajů a měst nejvíce peněz na obyvatele. Takže je logické, že také nejvíce pomůže,” vyjádřil své mínění Petr Simonides v komentáři pod článkem s informací o plánovaném zavření pražského asistenčního centra. “Praha by měla dávat regionům příklad. Jsme nejbohatší z nich,” vyjádřil své mínění pražský obyvatel Giovanni Taeggi.

Autor: pjk, foto: Facebook Jan Grolich, město Praha

Související články

Přečtěte si  Zemřel emeritní prorektor Mendelovy univerzity, chemik Vojtěch Adam. Bylo mu 42 let

Doporučujeme


1 Comment

  1. Je to svatá pravda. V tomto centralistickém státě je to ze zákona tak, že firma odvádí svoje zisky a zdaňuje v místě sídla (nikoliv podle místa vzniku zisku). A v Praze sídlí prakticky celý finanční sektor (banky, pojišťovny apod.) a možná většina firem s celorepublikovou působností (třeba obchodní řetězce). Navíc Praha má zdaleka největší podíl na obyvatele ze sdílených daní. Není to tedy jako např. v Rakousku, kde se daní tam, kde zisk vzniká a daň se dělí na komunální, zemskou a státní. Rozdělování uprchlíků v ČR by tedy mělo probíhat podle toho.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*