Pražský uzenář ještě 50 let po smrti vlastnil les na Dačicku

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nedávno úspěšně vyřešil záhadu vlastnictví rozlehlého lesa v jihozápadní části Moravy. Zjistilo se, že patřil dávno zesnulému uzenáři z Prahy.

Les s rozlohou půl druhého hektaru v Horní Slatině nedaleko Dačic byl 50 let bez žijícího majitele. Adresa toho posledního, kterou uváděl list vlastnictví, byla jen jednoslovná: Praha. To k dohledání dědiců stačit nemohlo.

Klíčový se ukázal být jiný a méně nápadný údaj z vlastnického listu: odkaz na trhovou smlouvu, na základě které kdysi došlo ke vkladu vlastnického práva.

Smlouva z roku 1934 se dochovala v pozemkové knize a odhalila, že les tehdy koupil za 12 tisíc korun pražský uzenář a řezník. Listina odkryla i jeho pražské bydliště. Další důležitý údaj poskytl Národní archiv. Pobytová karta uváděla, že majitel se v roce 1891 narodil v Budči, která leží vedle Horní Slatiny. Do rodné vsi se muž už natrvalo nevrátil. Závěr života prožil ve Štítině u Opavy, kde si na tamním zámku otevřel pohostinství.

Na základě dohledaných údajů podal ÚZSVM návrh na dodatečné projednání dědictví.

Autor: red Zdroj a foto: ÚZSVM

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*