Před 150 lety se narodil průkopník moderní architektury Adolf Loos. Výročí připomene několik výstav

adolf loos
Adolf Loos a jeho slavná Müllerova vila v Praze

V pondělí 14. ledna byl několika muzejními institucemi oficiálně vyhlášen rok Adolfa Loose. K výročí se přihlásily organizace z Prahy, Plzně a Brna. Právě v moravské metropoli se pozdější slavný a dodnes inspirující architekt v prosinci roku 1870 narodil. V Brně se uskuteční i několik výstav, byť v samotném městě žádná stavba od autora nestojí. Nejpočetnější na Loosovy stopy je Plzeň, kde se zachovalo množství jeho interiérů. Praha si pak připomene 20. výročí od otevření rekonstruované Müllerovy vily.

Adolf Loos
Adolf Loos

“Brněnský rodák Adolf Loos je považován za průkopníka moderní architektury. Jeho české realizace patří k tomu nejcennějšímu z památkového fondu první poloviny 20. století u nás,” řekla dnes ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková. Připomněla, že všechny jeho stavby na území ČR jsou prohlášeny za památky, některé jsou národními kulturními památkami. NPÚ ke všem těmto stavbám vykonává památkový dohled a bylo tomu tak i v případě obnovy pražské Müllerovy vily i Loosových interiérů v Plzni.

V Brně vystaví modely nejslavnějších realizací

NPÚ má v Brně metodické centrum, které se zabývá moderní architekturou. Uvede výstavu Následovníci Adolfa Loose a přehlídku modelů nejznámějších realizovaných i nerealizovaných Loosových staveb. NPÚ ji připravuje ve spolupráci s Tokijskou univerzitou; 13 modelů, mezi nimiž jsou pařížský dům Tristana Tzary, vídeňská vila Steiner, Rufer a Moller, slavný obchodní dům Goldman & Salatsch či nerealizovaný projekt – dům pro Josephinu Bakerovou, bylo loni vystavěno v druhé pražské, méně známé Loosově stavbě, Winternitzově vile.

Cukerní rafinerie v Hrušovanech u Brna, 1916-1922; foto D. Černoušková
Cukerní rafinerie v Hrušovanech u Brna, 1916-1922; foto D. Černoušková

Výstavu Světoobčan Adolf Loos připravuje Muzeum hlavního města Prahy, které od roku 1995 spravuje Müllerovu vilu. Výstava se ale bude konat v Národním technickém muzeu, neboť městské muzeum se podle ředitelky Zuzany Strnadové v létě zavře kvůli opravě interiérů.

Výročí má také Vila Tugendhat

Organizátoři roku Adolfa také připomněli, že letošek má v moderní architektuře ještě druhé výročí, 90 let od dokončení stavby světoznámé funkcionalistické vily Tugendhat. Především Brno, kde vila zapsaná na seznam UNESCO stojí, chystá k tomu výročí několik akcí.

Adolf Loos (1870 až 1933) se narodil v Brně, ale celý život se pohyboval mezi Vídní, Paříží a New Yorkem. Odmítal přebytečnou zdobnost, jíž se vyznačoval právě panující styl secese, a prosazoval stroze funkční a praktickou obytnou architekturu. “Ornament je zločin,” prohlásil ve svém nejslavnějším výroku. Zdobnost považoval za projev primitivismu, věcnost a účelnost za znaky kulturní vyspělosti. V České republice jeho autorství nese více než 30 budov a interiérů.

Přečtěte si  V kostele sv. Michala v Olomouci se uskuteční koncert inspirovaný svatou Trojicí

Autor: alk Zdroj: ČTK
Foto: Brněnský architektonický manuál, Wikipedie, tugendhat.eu

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*