PŘEHLEDNĚ: Otevřené restaurace a obchody, návrat do škol. Vláda schválila rozvolnění

Ve čtvrtek se sníží stupeň rizika ze čtvrtého na třetí podle systému PES, rozhodla jednomyslně vláda. Rozvolnění se týká i omezení vycházení či nedělního prodeje. Zprávy z Moravy přinášejí přehled nových změn.

Podle ministra Blatného došlo v neděli k naplnění podmínky sedmi dní v jednom pásmu rizika. Čtvrtek jako den pro rozvolňování byl podle něj stanoven, aby měli podnikatelé čas na přípravu.

Stravovací zařízení jako jsou restaurace a hospody mohou od čtvrtka obnovit provoz mezi 6. a 22. hodinou. Obsluhovat bude možné pouze usazené hosty, platí limit nejvýše čtyř lidí u jednoho stolu. Podniky mohou naplnit kapacitu na padesát procent.

Otevřít budou moci rovněž všechny obchody a nákupní centra. Stále bude platit podmínka 15 metrů čtverečních plochy na zákazníka. Zkoušené oděvy ani obuv nebudou muset být v izolaci. Ruší se také zákaz nedělního prodeje. V nákupcích centrech se otevřou stravovací zóny, restaurace v nich ale budou moci vydávat jídlo přes okénko pouze s sebou. Dětské koutky zůstanou nepřístupné.

Otevřou všechny služby, o trzích rozhodne místní úřad

Co se týče konání venkovních trhů, vláda je nedoporučuje, ale ani nezakazuje. Rozhodnutí ponechává na obecních úřadech. U vánočních trhů budou platit stejná pravidla jako u farmářských trhů, tedy čtyřmetrové mezery mezi stánky. Platí zákaz konzumace jídla a nápojů na místě.

Rozvolnění se také týká všech služek. Otevřít budou moci kadeřnictví, kosmetické či masážní salony, stejně jako pedikúra a manikúra, tatérská a piercingová studia či fotografické služby. Jejich personál bude muset nosit roušku či respirátor. Dvojitá ochrana obličeje, tedy zakrytí nosu a úst s použitím štítu, nebyla nařízena. Opět bude platit omezení jeden klient na 15 metrů čtverečních, nezapočítávají se ale děti do 15 let.

Pro fitness centra bude platit omezení devíti klientů a instruktora na lekci. Při trénincích a zápasech ve vnitřních prostorách budou muset mít všichni roušky. Neplatí to pouze pro profesionální sportovce, kteří jsou pravidelně testováni.

Konec zákazu nočního vycházení, částečně rozvolněná kultura

Skončí také noční zákaz vycházení, který v tuto chvíli platí pro čas od jedenácté večerní do páté ranní. Venku by se také mohlo scházet až 50 lidí místo současných šesti, skončit by měl také zákaz konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech.

Přečtěte si  Pozor na tenký led! Vodohospodáři varují před vstupem na zamrzlé hladiny vodních nádrží

Částečně se rozvolní také kulturní provoz. Galerie a muzea budou moci otevřít z jedné čtvrtiny své kapacity. Mohou se otevřít některé památky, navštívit je ale budou moci skupiny nanejvýš do desíti lidí. Otevřít mohou knihovny a knihkupectví, opět s požadovaným prostorem 15 metrů čtverečních na zákazníka.

Nic se ale nemění pro divadla a kina, kam by diváci mohli přijít do hlediště či kinosálu až s přestupem do druhého stupně rizika. Divadla mohou alespoň zkoušet a svá představení přenášet online.

Počty lidí na bohoslužbách se od čtvrtka budou řídit velikostí kostela. Opět zde platí pravidlo jedné osoby na 15 metrů čtverečních celkové plochy.

Školy rozvolní od pondělí

Ve školách se rozvolnění projeví až se zpožděním. Jak uvedlo ministerstvo školství, do třetího stupně by měly přejít od pondělí 7. prosince. Na středních a vyšších odborných školách bude platit střídavá prezenční výuka po týdnech. Do tří se budou moci vrátit i studenti prvních ročníků vysokých škol, pokud jich nebude víc než dvacet v jedné skupině.

 I nadále bude zakázán tělocvik a hudební výchova s výjimkou studia, kde jsou tyto předměty hlavním oborem. Základní umělecké školy, jazykové školy a střediska volného času budou od pondělí smět otevřít lekce do deseti lidí včetně učitele. Dosud byla možná jen výuka jeden na jednoho.

Zdroj: Vláda ČR, foto: Pixabay

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*