Přehledně: Trhy na Moravě znovu ožily. Začala první vlna uvolňování opatření

Zelný trh Brno
Trhy na Moravě ožívají. Musí se na nich dodržovat striktní hygienická opatření.

Od pondělí 20. dubna začala první vlna uvolňování opatření. Fungují opět řemeslníci, mohou se konat svatby s omezeným počtem účastníků, povoleny jsou individuální konzultace a zkoušky pro studenty nejvyšších ročníků na vysokých školách. Díky uvolnění opatření také znovu ožily trhy.

O plánovaném obnovování farmářských trhů na Moravě jsme už dříve psali v tomto článku.

Na Zelném trhu v Brně se už prodává

Jako jeden z prvních trhů na Moravě ožil už dnes ten na Zelném trhu v Brně. Od rána se čile prodává, zatím pouze sazenice. Prodejci ovoce a zeleniny se mají vrátit na tržiště později. Stánky mají minimálně 2 metry rozestupy, na každém stole je k dispozici dezinfekce.

Prodej byl zahájen v nejzazším termínu, aby se nemusely předpěstované sazenice vyhazovat. Zájem o ně je každoročně velký, letos v první den prodeje ještě větší.

Zelný trh v Brně ožívá

Na zítřejší den, úterý 21. dubna, se chystá znovuotevření městského tržiště Pod kaštany ve Zlíně. „Naší snahou je tržiště připravit k otevření co nejdříve. Zároveň ale musíme přijmout řadu opatření, aby prodej a pohyb lidí v prostoru mezi prodejními místy přinášel co nejnižší rizika,“ popisuje situaci ředitel zlínských technických služeb Jakub Černoch.

Nejviditelnější změnou na zlínské tržnici bude možnost obsadit jen každý druhý prodejní stůl tak, aby mezi prodejci byly mezery. Ti budou muset mít při kontaktu se zbožím i při přijímaní plateb od zákazníků nasazené rukavice. Každý prodejce si navíc musí zajistit mýdlenku s dezinfekci a dohlížet na to, aby nakupující dodržovali rozestupy.

Další trhy na Moravě se budou otevírat v nejbližších týdnech. Některé se přesunuly na léto či podzim, část byla zrušena bez náhrady, například tradiční Hanácký farmářský trh v Olomouci.

Situace přeje uvolňování mimořádných opatření

Scénář, který připravilo Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s epidemiology, projednala v úterý vláda. „Pokud nedojde ke zhoršení epidemiologické situace, je na místě začít s postupným návratem do normálního života, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Podle ministr bude nadále nutné dodržovat pravidla hygieny jako je nošení roušky, mytí rukou a udržování odstupů mezi lidmi i specifická pravidla pro provozovny živnostníků. “Pokud by došlo ke zhoršení situace, jsme připraveni okamžitě zatáhnout za brzdu,“ dodal Vojtěch.

Přečtěte si  V Mošnově vznikne centrum pro robotiku, nabídne řadu pracovních míst

Pět etap uvolňování restrikcí

Plán na postupné uvolňování opatření v souvislosti s koronavirem má pět etap. První fáze uvolňování je naplánována právě na pondělí 20. dubna a bude se týkat provozoven řemeslníků, autobazarů a autosalónů, farmářských trhů a tréninků profesionálních sportovců na venkovních sportovištích za přesně definovaných podmínek. Povoleny budou také svatební obřady s účastí do deseti osob při dodržení specifických hygienických podmínek.

„Výraznou podmínkou pro dodržení časového plánu je dodržování preventivních opatření na úrovni jednotlivých občanů a jejich rodin,“ zdůraznil Rastislav Maďar, epidemiolog a šéf pracovní skupiny na ministerstvu zdravotnictví pro řízení uvolňování karanténních opatření.

Podrobnosti ohledně uvolňování opatření a zdravotnická doporučení uvedlo ministerstvo zdravotnictví na svých stránkách. Vytvořilo také přehlednou grafiku.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR, město Zlín, foto: Twitter Tomáš Kremr, Trhy na Zelňáku

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*