Přehlídka Sochy v ulicích představí netradiční umělecká díla

David Helešic a Jaroslav Sedlák - slepá skvrna v organismu města

V brněnských ulicích, ale také třeba v muzeu a skleníku, najdou lidé do 11. srpna netradiční umělecká díla. Vybrali je kurátoři přehlídky Brno Art Open, známé také jako Sochy v ulicích. Ve většině případů však nejde o sochy v laickém vnímání tohoto slova, ale spíše o intervence do veřejného prostoru, třeba v podobě neobvyklé dlažby nebo dřevěné vyhlídky na střeše kavárny.

Sedmého ročníku bienále se účastní autoři z ČR, Velké Británie, Maďarska, Polska a Slovenska.

Symbolem ročníku je plastika Sylvy Lacinové (1923 až 2019), která v minulosti zdobila průčelí fakulty informatiky. Po celkové přestavbě však pro ni nezbylo místo. Až do srpna ji zájemci uvidí před vstupem do Domu umění. Mohou si ji prohlédnout zblízka a dotknout se měděného povrchu.

Sylva Lacinová – pro plastiku se po rekonstrukci fakulty informatiky zatím nenašlo místo

David Helešic a Jaroslav Sedlák postavili na střechu kavárny Praha “městský posed“, ze kterého nabízejí pohled na staveniště koncertního sálu. Přes opakované přísliby vzniklo zatím z plánované budovy jen podzemní parkoviště zakryté betonovou deskou. Podle pořadatelů Brno Art Open jde o “slepou skvrnu v organismu města, absurdně oplocenou dřevěnou ohrádkou takřka westernového vyznění, která má vzbuzovat dojem, že je všechno v nejlepším pořádku.”

Sochař Martin Zet umístil k dolnímu nádraží v Brně naddimenzovanou tvárnici jako pomyslný základní kámen takzvaného brněnského Jižního centra. Juliana Höschlová zasadila do zchátralého domu v Pekařské ulici dílo z recyklovaného plastu. Cílem je upozornit na domy a místa postrádající péči.

Juliana Höschlová – upozorňuje na domy a místa postrádající péči

Polskou umělkyni Joannu Rajkowskou inspirovala pověst o brněnském drakovi, její dílo je u pavilonu Anthropos. Instalaci skotské umělkyně Kate V. Robertsonové najdou lidé na Moravském náměstí. Tvoří ji betonová dlažba, ručně odlévaná z použitých plastových obalů na potraviny, zejména vaniček používaných na maso či zeleninu.

Objekty Zsófie Keresztesové jsou ve sklenících botanické zahrady v Kotlářské ulici. Martin Kohout si pro svou intervenci vybral stálou expozici Fauna Moravy Moravského zemského muzea, která si zachovala svou původní podobu z přelomu 70. a 80. let.

Přečtěte si  Historický poklad v Opavě: Archeologové objevili nejvýznamnější soubor mincí za sto let
Sochy v ulicích mapa

Autor: red, ČTK Foto: brnoartopen.cz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*