Přerov letos uctí památku slavného povstání v květnu 1945 jen tichou pietou

Přerovské povstání
Přerovské povstání, první na Moravě i v celých českých zemích, unáhlila mylná informace o blížící se Rudé armádě.

Pětasedmdesát let od konce války se bude letos v Přerově vzpomínat jen tichou pietou a položením květin u pomníčků. Plánované oslavy s účastí veřejnosti se kvůli koronaviru ruší. Aby se připomnělo, že Přerované jako první povstali v květnu pětačtyřicátého roku proti nacistům, vznikly nové informační tabule. Informaci uvedlo město Přerov v tiskové zprávě.

Město Přerov letos nebude kvůli koronavirové hrozbě oficiálně žádnou oslavu 75. výročí konce války organizovat, zástupci města ale uctí památku obětí. „V tichosti přineseme květiny a pokloníme se těm, kteří za naši svobodu položili před tři čtvrtě stoletím své životy. Děkujeme všem, kteří také takto vzpomenou na hrdinství našich předků,“ uvedl přerovský primátor Petr Měřínský.

Informační tabule připomenou historická fakta i fotografie odbojářů

Nové informační tabule přinášejí nejen historická fakta o Přerovském povstání, ale i fotografie lidí, kteří za vzpouru zaplatili nejvyšší daň. Dvě tabule budou umístěny u vsypové loučky přerovského hřbitova, třetí od tohoto týdne stojí u vojenské střelnice v Lazcích, kam byli přerovští povstalci převezeni a kde byli následně zastřeleni.

„Ve spolupráci s Muzeem Komenského v Přerově, které poskytlo faktické podklady a fotodokumentaci, je na tabulích popsán jak sled událostí, tak osudy obětí,“ uvedla Jana Pivodová z přerovského magistrátu. „Zároveň připravujeme leták, který přinese obsáhlejší informace o průběhu povstání,“ doplnila.

Mylná informace unáhlila vypuknutí povstání

Čtenáři si osvěží události spojené s prvním květnovým dnem roku 1945, kdy vypuklo v Přerově první ozbrojené povstání proti nacistickým okupantům v českých zemích.

„Místní odbojové hnutí tehdy plánovalo otevřené protiněmecké vystoupení na okamžik, kdy se sovětská armáda dostatečně přiblíží k regionu. Avšak mylně interpretovaná informace ze zahraničního rozhlasu, že je konec války, předčasně vyvolala ozbrojené protinacistické povstání, do kterého se Přerované aktivně zapojili,“ vzpomněl historik Petr Sehnálek. Doplnil i smutná čísla tohoto pohnutého dne. Vzpoura, která byla záhy Němci potlačena, si vyžádala smrt 54 lidí, z nichž 42 zahynulo v souvislosti s událostmi v Přerově samém. 18 z nich padlo či bylo smrtelně raněno v přestřelkách, 2 byli umučeni, 1 zastřelen při zatýkání a 21 bylo popraveno v Lazcích.

Zdroj: Přerov, foto: valka.cz

Související články

Přečtěte si  Zlínská zoo plánuje první záchranné centrum pro lvy u nás. Přispět mohou firmy i veřejnost

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*