Primátorka Jihlavy chce zpátky vánoční trhy, napsala oběma premiérům

Jihlavská primátorka Karolína Koubová poslala na Úřad vlády otevřený dopis oběma premiérům. Premiéra v demisi Andreje Babiše i nově jmenovaného premiéra Petra Fialu vyzvala k návratu adventních a vánočních trhů. Odpor městských samospráv proti jejich uzavření neutichá.

Koubová v otevřeném dopisu předesílá, že není odpůrkyní proti opatřením v souvislosti se zhoršenou pandemickou situací. Chápe nutnost omezovat sociální kontakt, vnímá ale také naštvání lidí a rostoucí nedůvěru k vládě a státu.

“Roste propast mezi očkovanými a neočkovanými, rostou nenávistné komentáře, roste napětí. Proto věřím, že nebudu mluvit jen sama za sebe, když řeknu, že je třeba v nařízeních udělat řád. Lidé jsou unavení a nesmyslnost nařízení, která jdou často proti sobě, vede akorát k tomu, že už nechtějí dodržovat vůbec nic,” kritizuje jihlavská primátorka v dopisu.

Vadí jí, že nařízení vlády o uzavření vánočních trhů přišlo dva dny před začátkem adventu, kdy ve většině měst trhy začínaly. “Připravený kulturní program, trh jako takový, ale i další doprovodná produkce, dostala červenou ze dne na den. V situaci, kdy pro mnoho drobných živnostníků znamená vánoční trh obživu na půl roku, měsíce příprav a značné pořizovací náklady, vláda znemožnila jakýkoli prodej,” popisuje Koubová situaci.

Nemáme křišťálovou kouli

Jihlava se podle ní předem připravovala na různé varianty omezení. Mezi stánky jsou rozestupy. Navíc jsou rozestavěné tak, aby se střídaly jarmareční a gastro stánky, aby byly dodržovány bezpečné odstupy. K dispozici jsou stojany na dezinfekci, na kluzišti s turniketem je město schopno zajistit omezený počet bruslících.

“I kulturní program, který je rozdělený na velké akce a menší akce místních spolků jsme byli připraveni korigovat podle povoleného množství lidí. Co nám bohužel chybělo, byla křišťálová koule, která by řekla, že trhovci prodávající kávu vedle našeho adventního městečka budou moci prodávat dál, ale naše příprava přijde komplet vniveč,” píše otevřeně Koubová.

Podle ní nelze situaci ani vysvětlil spoluobčanům. “Jak mám vysvětlovat, že ani po dvou letech nejsme schopni připravit města na postupné a logické uzavírání či omezování počtu lidí na veřejných místech? Jak mám vysvětlovat, že v uzavřených nákupních centrech je gastro otevřené, ale venku na čerstvém vzduchu si nedáte ani čaj?” ptá se končícího i nastupujícího primátora.

Přečtěte si  Veletrh URBIS 2024 se zaměří na zavádění inovací v oblasti veřejné správy, energie a dopravy

Je to poslední kapka

Vnímá také, že náhlý zásah do adventní atmosféry byl pověstnou poslední kapku pro mnohé lidi, kteří dosud opatření dodržovali. Osobně se nediví, že v některých městech se snaží vládní zákaz obcházet. “Nedivím se kolegům z některých měst, že trhy prostě přejmenovali a jedou dál. Je to taková naše švejkovina, takhle jsme si zvykli problémy řešit,” vyjadřuje své mínění Koubová.

Jihlava touto cestou podle své primátorky nepůjde. Od vlády ale očekává logická nařízení, jejichž dodržování bude mít smysl. Podle ní mezi ně rozhodně nepatří úplné uzavření vánočních trhů a požaduje jejich obnovu, byť v omezeném režimu.

Města protestují, hejtmani si na ně chtějí posvítit

S postojem Koubové souzní představitelé řady dalších měst. Část z nich se rozhodlo zákaz obejít přejmenováním trhů a úpravou jejich programu. Na Moravě trhy částečně obnovili například v centru Brna.

To se nelíbí většině hejtmanů, kteří podporují vládní nařízení. Chtějí po policii a hygieně, aby proti provozovatelům trhů zasáhly. „Požadujeme, aby do toho sáhnul stát se svými kompetencemi,“ uvedl podle serveru Seznam Zprávy moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák. „Jsou věci zakázané, jsou věci, které jsou trestné, ale jsou tu také věci, pro které platí – to se prostě nedělá,“ míní Vondrák.

Autor: pjk, zdroj a foto: město Jihlava

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*