Primátorka Vaňková staví na pozemku, který vykupoval svědek bytové kauzy. Poukázal i na ministra Blažka

Brněnská primátorka Markéta Vaňková, její náměstek Robert Kerndl, ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Tři členové brněnské ODS, jejichž jména se skloňují s probíhající kauzou kupčení s městskými byty.

Brněnská kauza kupčení s městskými byty zasáhla okolí brněnské primátorky Markéty Vaňkové. Korunní svědek Pavel Hubálek vykupoval pozemky, na kterých stojí rodinný dům primátorky. Parcelu pořídil pro nevlastního bratra primátorčina náměstka Roberta Kerndla. Od něj pozemek dospěl až k Vaňkové. Všechny osoby spojuje příslušnost k brněnské ODS.

Pavel Hubálek (ODS) na policii před dvěma lety uvedl, že donášel úplatky za městské byty a nebytové prostory špičkám brněnské ODS. Politici z jeho strany se od něj tehdy distancovali a označili jej za lháře. Nedávná vlna zatýkání však dodala kauze nový impuls a odhalila úzké vazby jejích aktérů.

Hubálek například v roce 2010 zařídil pozemek pro Kamila Kotěru (ODS), nevlastního bratra primátorčina náměstka Roberta Kerndla (ODS). Od něj parcela v roce 2017 putovala až k Vaňkové, která si na ní postavila nový rodinný dům. Vila s výhledem do lesa stojí hodinu cesty od Brna, na okraji obce Rojetín, kde Hubálek starostoval. V Rojetíně vlastní pozemky i další politici ODS zapletení do bytové kauzy.

Roberta Kerndla, Kamila Kotěru a Markétu Vaňkovou označil Hubálek za klíčové členy skupiny, která se měla dopustit kupčení s brněnským městským majetkem. Podle něj k ní patří i současný ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který se v brněnské politice dlouhodobě angažuje a u kterého začínala svou advokátní kariéru současná primátorka Vaňková. U Kamila Kotěry a jeho bratra Romana policisté minulý týden prováděli domovní prohlídky.

Dvojčata Kotěrové (oba ODS) jsou nevlastními bratry primátorčina náměstka Roberta Kerndla, patří mezi sponzory ODS. Kamil Kotěra před rokem 2014 figuroval na radnici Brno-střed jako vedoucí správy nemovistostí, která měla na starosti mimo jiné městské byty. Kotěrovu funkci posléze převzal Petr Kosmák, který je nepravomocně odsouzený v další brněnské korupční kauze Stoka. K trestné činnosti se doznal a s policií spolupracuje i v bytové kauza. Podle něj byly úplaty při brněnské správě nemovitostí zavedenou praxí.

Kamil Kotěra navíc podle zjištění investigativců pracuje pro Ivana Trunečku, vlivného brněnského podnikatele, který byly donedávna mezi obžalovanými v kauze Stoka. Soud danou linku případu vrátil žalobcům k dořešení. Roman Kotěra je místostarostou na Brně-střed, v gesci má pronájmy městského majetku.

Policisté minulý týden provedli celkem 28 prohlídek a stíhají osm lidí kvůli podezření z korupce. Případ podle Národní centrály proti organizovanému zločinu souvisí s privatizací městských bytů v Brně, které se prodávaly za zlomek tržní ceny.

Do skupiny podle Hubálkovy dřívější výpovědi patří i Otakar Bradáč (ODS), předseda bytové komise městské části Brno-střed. Po razii z minulého týdne se Bradáč ocitl ve vazbě a hrozí mu vysoký trest. Rada městské části, kterou i v tomto volebním období povede ODS, jej nedávno odvolala ze všech funkcí.

Souvisí s kauzou Blažkův tah v Olomouci?

Ministerstvo spravedlnosti reagovalo na policejní razii prohlášením, podle kterého se zásah netýkal ministra Blažka ani jeho brněnských spolustraníků primátorky Vaňkové a náměstka Kerndla.

Olomoucké vrchní státní zastupitelství, které případ dozoruje, přitom ministerstvu neposkytlo informace z vyšetřování. Alespoň podle olomouckého vrchního prokurátora Radima Daňhela. „S ministerstvem nemohu mimo rámec zákona o státním zastupitelství o případech jakkoliv komunikovat. Nemám jediný důvod porušit základní zásady profese, kterou vykonávám takřka dvacet let,“ uvedl Daňhel pro Hospodářské noviny.

Pavel Blažek a Radim Daňhel, kterého v červenci jmenoval vrchním olomouckým státním zástupcem.

Daňhel se přitom v čele olomouckého státního zastupitelství ocitl letos v červenci díky Pavlu Blažkovi, do března jej vedl Ivo Ištvan. Ministr na nového šéfa vyvíjel tlak, aby provedl změny v úřadu. Jako důvod uvedl analýzu špatné práce žalobců. Má jít především o odbor dozorující vyšetřování brněnské kauzy ODS.

Ministerstvo analýzu veřejně neposkytlo, což právní experti hodnotí jako porušení zákona. Z ministerstva navíc zazněla informace, že analýzu slyšel ministr Blažek pouze ústně na poradě. Posléze uvedlo, že se žádná porada nekonala. Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž ministerstvem publikovaná čísla označil za zavádějící a kusá. Podle něj olomoučtí žalobci špatně nepracují.

Autor: pjk, foto: Facebook Markéta Vaňková, Twitter Pavel Blažek

Doporučujeme


10 Comments

  1. Je vůbec ten bývalý starosta Rojetína v postavení (korunního) svědka? Nejde náhodou o spolupracijícího obviněného? Vždyť svého času jej odvedli “v železech” z práce na úřadě přímo do vyšetřovací vazby. Spíš to vypadá, že vrchnosti sloužil jako výkonný člen zločinecké tlupy, hrozí mu tak dost vysoký trest a v zájmu jeho zmírnění práská i na možná VIP členy zločinného spolčení – primátorku a ministra spravedlnosti 🙁

    • Předesílám, že jmenované lidi vůbec neznám. Ale věřím, že podobné čachrování s obecními byty je a bylo v Československu/Česku docela běžné. Jediná cesta jak tomuto nešvaru zabránit by byla všechny obecní byty (transparentně) prodat. Zrovna tak by se měly prodat všechny polostátní podniky, které slouží jen jako trafiky pro “zasloužilé straníky” a zároveň se tím vytváří ideální prostředí pro korupci.

      • Naopak, mesto by melo mit co nejvic bytu. Samozrejme lepe spravovanych. Byty by meli slouzit predevsim k bydleni a ne ke spekulaci a bohatnuti. Mesto by melo vetsi moznost ovlivnovat kdo tady bydli a k cemu se byty vyuzivaji. Dnes napr. jako ubytovny pro zahranicni delniky, nebo jako hotel – AirBnB). Bydleni je zakladni lidska potreba. Problem u nas je tady ta komunisticka kultura, ktera v bytove politice porad je. Vubec nechapu, ze to jeste nekdo poradne nerozhrabl. Uvedu priklad. Byt 3+1 v Bystrcu. Jsou tam hlaseni 3 najemnici. Otec, matka a syn. Duchodci a syn v priduktivnim veku. Najem 6600 + nejake poplatky. Celkem necelych 8000. Mesto byty nedavno zrekonstruovalo. Ted udajne se rozhodlo, ze mesto nevuuzije inflacni dolozku a nebudou zvedat najem. Trzni najem takoveho bytu je minimalne 15000. Jak muze byt legalni takto hospodarit? Najem v mestskych bytech by mel byt trzni. Od ceho mame socialni davky? Proc nekdo musi zadat o prispevky na bydleni a nekdo si muze lebedit za par korun v mestskem/nasem spolecnem majetku? Dalsi vec. V zadosti o byt musite uvest jestli vlastnite nejakou nemovitost k trvalemu bydleni. Problem je v tom, ze nikdo pravidelne nekontroluje jestli stavajici najemnici tuto podminku splnuji. Takze pripad z meho okoli. Clovek ma vlastni byt plus dekret na mestsky byt a ten pronajima za trzni cenu. No proste totalni bordel.

        • Stát je špatný hospodář. Proto čím méně státu….tím lépe pro lidi!
          Píšete: “Byty by meli slouzit predevsim k bydleni a ne ke spekulaci a bohatnuti”. Ale já i Vy dobře víme, že se to nedá uhlídat. Žil jsem dlouhou dobu v zahraničí a můžu potvrdit, že naše země není v tomto výjimkou. A proto stále platí, že stát je špatný hospodář a čím méně státu, tím lépe pro lidi.

          • Pane Oldo, lepe pro lidi, ano. Ale take jde o to pro jake lidi. Mistni? Nebo cizince, kteri potrebuji zaparkovat svoje ‘poctive vydelane a radne zdanene’ penize, ubytovat skupiny delniku na stavbu (kteri samozrejmem take vse poctive dani) nebo zacit podnikat v oboru hotelnictvi?
            Ja si myslim, ze by to melo fungovat predevsim pro mistni lidi, co zde trvale ziji, pracuji a odvadi poctive dane. Ten zbytek by to mel mit mnohem tezsi.

          • A uhlidat to jde, kdyz nasadite trzni najem a zavedete dalsi opatreni. Samozrejme nelze ocekavat 100% uspesnost (to nejde u zadneho dodrzovani pravidel), ale vyrazne zlepseni ano.

  2. A ještě máme v článku jednu drobnou nepřednost – ODS není stranou onoho práskače, nahlédnete-li na starší výsledky voleb v obci, zjistíte, že kandidoval za klidnou sílu – KDU-ČSL a později, až po působení antiromského aktivisty Čunka Lidovci poněkud ztratili glanc, tak za tzv. Nezávislé pro Rojetín (převlečené Lidovce), nikdy ne za ODS. Strana s modrým ptákem se poskvrnila v jinších obcích (Praha, Brno atp.), Rojetín byl ve věci voleb pod rozlišovací schopnost Občanských “demokratů”, ti tam jen levně nakupovali obecní půdu.

      • Pravda, pravda. Ale nebyla mu později ve veřejném prostoru nasazena “psí hlava” v souvislosti s náhradním bydlením pro tzv. nepřizpůsobivé, což někteří chápali ponejvíce ve významu “cikáni”, nebo dokonce “cigáni”? Ono ostatně v posledních letech pietně obnovované pracovní tábory v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu jsou dnes mediálně označovány jako romské (lidově resp. dříve, zhruba před rokem 1970, jako cikánské), ovšem ve skutečnosti byly tábory založeny před nacistickou okupací ještě Československou mocí (za druhé republiky) s oficiálním určením, podle zákona, šířeji, pro tzv. “osoby práce se štítící”, viz § 4 odst. 1 písm. a) zákona č. 72/1939 Sb., o kárných pracovních táborech.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*