Příští rok se v Újezdu u Brna otevře nová soukromá rezidence pro seniory. Místo zde najdou také senioři s Alzheimerovou chorobou

V celé České republice je nedostatek míst v domovech pro seniory. Tento problém je nejvíce patrný na jižní Moravě, kde je poptávka po místech v seniorských domovech nejvyšší. Situaci by měla vylepšit nová rezidence pro seniory v Újezdu u Brna, která by měla být dokončena letos. Tato rezidence bude sloužit nejen běžným seniorům, ale také seniorům trpícím Alzheimerovou chorobou, kteří potřebují speciální péči a podporu.

Rozsáhlý komplex Rezidence Cézava se skládá ze dvou základních částí. Polovina zařízení je určena pro ubytování soběstačných seniorů, kteří chtějí vyměnit stávající, seniorům nevyhovující bydlení za bezpečné a komfortní prostředí specializované rezidence. Klienti si zde mohou žít dle svých představ v soukromí vlastního bytu, s možností se kdykoli potkat s novými přáteli podobné věkové kategorie v četných společných prostorách rezidence.

Domov se zvláštním režimem, určený pro pacienty se zhoršenými kognitivními schopnostmi vyžadující stálou péči, tvoří druhou, samostatnou část Cézavy. O 150 klientů se v této části postará renomovaný poskytovatel péče Senior Komplex, který již v ČR provozuje pět podobných zařízení.

Energetická krize měla za následek přetvoření energetické koncepce celé rezidence

Přestože projekt Cézava roky připravoval tým odborníků na bydlení seniorů, architektů i techniků, došlo k několika změnám ještě v průběhu výstavby. „Původní projekt počítal s plynovým kotlem a vytápěním přes radiátory. Otřesy na energetickém trhu v roce 2022 jsme vzali jako výzvu k přetvoření energetické koncepce celé rezidence,“ popisuje Petr Prokůpek ze společnosti Rezidence Cézava.

Hlavní přísun tepla nově zajistí tepelná čerpadla v kombinaci s šesti kilometry hlubinných vrtů. Ty doplní fotovoltaické panely na střeše i nevyužité části pozemku a rekuperace vzduchu, jež se dohromady postarají o zimní vyhřívání i letní chlazení objektu. Přebytky energie uchovají bateriová úložiště. Pokročilé je i hospodaření s vodou využívající 60kubíkovou nádrž.

Komplex Cézava cílí jak na Brno a jeho okolí, tak i další klienty z jižní Moravy, jimž chce umožnit prožít stáří jako další hezkou životní etapu v bezpečném a přátelském prostředí, uzpůsobeném seniorům. Kromě samotného ubytování komplex lidem nabídne další služby jako kavárnu, kadeřnictví, saunu, fyzioterapii či zájmové aktivity dle aktuálních potřeb a přání klientů. Ti se investorům hlásí se zájmem o ubytování již nyní.

Přestože je celý projekt privátní investicí bez účasti státu či obce, v Újezdu si jeho vznik chválí. „Někomu se může zdát, že když v Újezdu dům seniorů máme, je to dostatečné. My však vnímáme Rezidenci Cézava v širším kontextu celé brněnské a jihomoravské oblasti, kde je podobný typ služeb stále velmi potřebný. Rezidenci Cézava přeji, aby byla nejen krásným, ale i všem otevřeným domovem plným laskavosti a lidskosti,“ uvedla starostka Újezdu u Brna Marie Kozáková na veřejné prohlídce stavby.

Přečtěte si  Průtok v říčce Šišemce na konci června dosáhl úrovně dvousetleté povodně. Vodohospodáři čistí koryto

Projekt nabízí možnost pro menší investory s přednostním právem rezervace ubytování

Vedle energetiky se investoři u Rezidence Cézava rozhodli pro alternativní způsob také, co se týče způsobu financování. Projekt se totiž rozhodli financovat bez banky a namísto toho plánují nabídnout výnos i drobným investorům. „Zájem klientů o bydlení v naší rezidenci jsme zaznamenali ještě před začátkem její propagace. Informace o podobném zařízení rezonuje a je znát, že o seniorské bydlení ve vyšším kvalitativním i cenovém standardu je v regionu zájem.  Když jsme byli opakovaně tázáni na možnost spoluinvestice, rozhodli jsme se otevřít možnost investování i pro veřejnost.  Každý, kdo má zájem uložit prostředky do smysluplného projektu, si nyní může zakoupit náš dluhopis. V roce 2026 dluhopis splatíme i se smluvně garantovaným výnosem cca 20%. Líbí se nám, že místo banky s námi vydělají běžní menší investoři a že s námi třeba budou pokračovat i do příštích projektů,“ podotýká Prokůpek.

Pro spoluinvestory pak má Rezidence Cézava nachystané zajímavé zvýhodnění. Zatímco běžní zájemci o byt v rezidenci se nyní mohou zapsat do databáze ubytování, která bude vyhodnocena až před koncem roku na základě volných kapacit, spoluinvestoři dostanou možnost okamžité závazné rezervace. „Je totiž možné, že na některé zájemce o ubytování se na konci roku nedostane a my si myslíme, že je fér, abychom se postarali přednostně o ty, kteří jsou s námi v projektu jako investiční partneři“ uzavírá Prokůpek.

Klienti, kteří se v Rezidenci ubytují mohou využít byty 1+kk a 2+kk v pětipodlažních budovách, velkou zahradu a spoustu společných prostor pro setkávání.

V současné době je Rezidence ve fázi dokončené hrubé stavby a stavební firma pracuje na vnitřních instalacích. Už letos tak bude stavba kompletní a první klienty přivítá na jaře 2024.

Autor: red Zdroj a foto: Fakultní nemocnice Brno

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*