Přivaděč vody ze Slezské Harty do Moravy? Nemáme zájem, zní z kraje

Vodní nádrž Slezská Harta

Vláda před časem schválila záměr vybudování vodovodního přivaděče ze Slezské Harty do horního toku Moravy. Konkrétní varianty řešení byly dnes prezentovány v Ostravě. O téměř padesát kilometrů dlouhou stavbu však nejeví zájem územní samospráva.

Vybudováním přivaděče by mohlo dojít k přesunu části vodních zdrojů z povodí Odry do povodí Moravy. Na jednání byly představeny celkem čtyři varianty přivaděče vody. Dvě možnosti by vedly novou trasu směrem ke Šternbersku a dvě varianty jdou cestou posílení stávajícího přivaděče směrem k Přerovsku.

Přivaděč není řešením

„Až nyní se můžeme bavit o konkrétních řešení, jejich předpokládaných nákladech, a to jak investičních, tak provozních. Doposud se celá záležitost přivaděče vody ze Slezské Harty řešila především na vládní úrovni bez systematické konzultace s územím, kterého se to má týkat. Olomoucký kraj neidentifikuje vážnou poptávku po takovém projektu,“ komentoval radní Olomouckého kraje pro oblast životního prostředí Martin Šmída.

Podle něj případná stavba přivaděče není řešením problémem sucha a zadržování vody v krajině. „Osobně jsem názoru, že sucho se má řešit jinak, než dlouhými rourami mezi kraji. Pokud v úsilí na záchranu přirozeného klimatu zcela selžeme, může toto v budoucnu připadnout jako alternativa ke zvážení. Do té doby bychom však měli nasměrovat energii a peníze spíše do chytrého hospodaření s vodou v krajině, než do podobných megalomanských projektů,“ dodal Šmída.

Vláda podpořila záměr vybudovat vodovodní přivaděč za dvě miliardy v listopadu minulého roku.

Foto: YouTube

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*