Pro Centropen balí zboží klienti chráněných dílen v Dačicích i jinde na Moravě

otevrena-okna

Dačická firma Centropen, výrobce kancelářských, školních a hobby potřeb, využívá na balení zboží chráněné dílny. Spolupracuje s několika, jednu provozuje přímo v areálu. Do budovy, kde je chráněná dílna, chráněné bydlení i jídelna, investovala společnost zhruba 50 milionů Kč. Médiím to sdělil generální ředitel společnosti Martin Žahourek.

Centropen spolupracuje s šesti chráněnými dílnami. Dvě jsou v Dačicích, další v Jemnici, Brně nebo Třebíči. Ve svém areálu otevřela na jaře 2019 chráněnou dílnu Dačické okénko, kterou vybudovala s jindřichohradeckou organizací Otevřená Okna. V současné době zde pracuje 15 lidí, z toho 14 lidí je invalidních.  5 lidí je přímo z Dačic, 6 z okolních obcí a 4 ze sousedních krajů, což je dáno okrajovou polohou Dačicka.

Chráněná dílna dává lidem se zdravotními problémy sociální kontakty, lidskou hodnotu i smysl

Snažíme se vyhovět lidem s různými zdravotními problémy a vyjít jim tak vstříc časově dle dojíždění, ale i  přizpůsobit délku směny jejich schopnosti soustředit se na práci. Zaměstnáváme lidi se zdravotním, mentálním i kombinovaným postižením. Je pro ně opravdu těžké  najít si práci, kterou by zvládli“, popisuje činnost vedoucí chráněné dílny Jana Kalvasová. Práce v chráněné dílně nepřináší jejím zaměstnancům jen finanční ohodnocení. “Pro některé lidí jsme jediný kolektiv, který pravidelně navštěvují. Jsou zde přijímání bez předsudků. Dáváme jejich životu řád, začleněním do kolektivu svoji lidskou hodnotu a smysl. Snažíme se je respektovat takové, jací jsou,” doplňuje Kalvasová.

Klienti chráněných dílen mají na starosti ruční balení. “U spousty dílen klesly zakázky z automotive. Samy se pídily po nových zakázkách a my jsme to rádi přijali. Hodně se nám to osvědčilo,” řekl Žahourek.

Firma již dříve investovala 20 milionů korun do výstavby 12 chráněných bytů ve svém areálu. Jsou pro lidi s postižením, kteří pro firmu pracují. Sociální byty společně s chráněnou dílnou jsou v dříve nevyužitých prostorech jedné z budov, kde byla ve dvou patrech jídelna s vývařovnou a kulturní sál z konce 80. let. Sál se přes 20 let nepoužíval, řekl již před časem ČTK technický ředitel Centropenu Jaroslav Maršán.

Přečtěte si  Na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity skončil třetí pedagog zapletený do skandálu sexuálního obtěžování studentek

V roce 2018 měl Centropen tržby 488,2 milionu Kč a zisk po zdanění 50,5 milionu. Za loňský rok čeká tržby 565 milionů a zisk po zdanění meziročně podobný. Ročně vyrobí Centropen kolem 230 milionů psacích potřeb. Stroje společnosti s tradicí z roku 1940 mají denní kapacitu 1,3 milionu kusů, pracuje se ve třísměnném provozu.

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: Dačické okénko

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*