Proměna ostravských jatek na galerii finišuje, obklopí ji zeleň

Vizualizace budoucí galerie Plato v Ostravě

Bývalá jatka patřila mezi zanedbané části Ostravy, teď celé okolí prochází výraznou změnou. Budovaný prostor moderní galerie zohlední historický kontext a nabídne příjemné místo k trávení volného času plné zeleně.

Budovu plánuje vedení Ostravy zkolaudovat už koncem dubna letošního roku. Na náročnou rekonstrukci objektu naváže oživením jejího okolí. „Z původních vizualizací si možná mnozí pamatují, že objekt jatek byl obklopen velkým betonovým platem jednalo se pro nás tedy o otevřený úkol. Po dohodě se zástupci galerie PLATO jsme požadovali přírodní řešení lokality,” uvedla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

“Úkolu se zhostil Robert Konieczny, jakožto autor návrhu jatek a promítl do něj nejen očekávání města i naší galerie, ale také opět kus historie. Nečekejte tradiční pojetí, úhledné náměstí ani klasický městský parčík,“ dodala Bajgarová.

Spojení historie a moderny

Prostor byl v minulosti zastavěn objekty, které byly součástí jatek a fungovaly zde až do roku 1965, kdy se činnost jatek přesunula do masokombinátu v Martinově. “Objekty v okolí jatek byly zbourány a zůstal po nich nesourodý terén s různými povrchy bez estetického vzezření. Navržené dělení venkovního prostoru v podobě cest a chodníků odkazuje právě na uspořádání již zbouraných objektů, které byly v minulosti součástí jatek,” popsala mluvčí města Ostravy Gabriela Pokorná.

Součástí veřejného prostranství bude pět parkovacích míst. Prostor bude doplněn i o tři kusy betonových historických patníků nalezených při výkopových pracích. “Celé prostranství je koncipováno jako pěší zóna. Galerie Plato ji hodlá využívat pro své různorodé aktivity. Současně bude plocha sloužit i široké veřejnosti jako místo odpočinku a relaxace. Díky úpravě okolí budovy jatek získá nejen ostravská veřejnost další zajímavé místo k trávení volného času,” upřesnila Pokorná.

Autorem návrhu úpravy blízkého okolí je stejně jako v případě samotných jatek architekt Robert Konieczny. Zhotovitelem stavby bude K2 stavební Moravia, projektovou dokumentaci zpracovává ostravská MS-projekce. Celkově dosáhnou náklady na rekonstrukci 38 milionů korun.

Vedení Ostravy pokračuje v rozvoji celé lokality. V současné době probíhá veřejné zakázka na výběr zhotovitele na stavbu prodloužené ulice Masné, jejímž cílem je propojit ulice Janáčkova a Stodolní. V současnosti probíhá společné povolení.

Přečtěte si  Ostravská nemocnice nakoupila špičkové přístroje. Investice za 250 milionů zlepší péči o pacienty

Zdroj a foto: město Ostrava

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*