Protestní setkání na pomezí u Slavonic “prolamovalo” státní i krajskou hranici

Slavonice hranice Soboty pro sousedství
Sousedské setkání na hraničním přechodu Fratres-Slavonice

AKTUALIZOVÁNO

V sobotu 23. května se konala další akce na podporu otevření hranice na moravsko-rakouském pomezí. Organizátoři si tentokrát vybrali Slavonice. Sousedské setkání mělo upozornit na uzavřenou státní hranici i umělou hranici mezi kraji v České republice. Moravské město Slavonice totiž administrativně leží v Jihočeském kraji.

O předchozím protestním sousedském setkání u Hnanic jsme psali v tomto článku.

Uzavřená hranice nezabránila setkávání blízkých sousedů

Protestní sousedské setkání se tentokrát konalo na hraničním přechodu Slavonice-Fratres. Podle organizátorů i obyvatele této části jihozápadní Moravy tíží každý den, že jsou oddělení hranicí od svých jižních sousedů.

“Jsme v jednotném schengenském prostoru Evropské unie, který je založen na volném pohybu osob a zboží. Protiepidemická opatření mají jistě smysl, ale nikoli plošně na územích celých států, nota bene v případech, kdy jak jihomoravské, tak dolnorakouské příhraničí nemají žádné vážné případy onemocnění,” uvedl jeden z organizátorů akce Jiří Kacetl.

Na rakouské straně se organizace ujal historik Niklas Perzi, mimo jiné autor nedávno publikované knihy o společných dějinách českých a rakouských zemí. “Poslední týdny nám připomněly bolestivé dekády odloučení. Uvědomili jsme si, jak intenzivní jsou na všech úrovních kontakty, které byly nyní přerušeny,” uvedl Perzi.

Rakouský historik Niklas Perzi na uzavřené hranici

Přátelské setkání nenarušil ani náznak zásahu rakouských státních represivních složek, kterým se nelíbila manipulace se značkami při přivazování transparentu s textem “We Miss You” a vyobrazenými zemskými vlajkami Dolních Rakous a Moravy.

Podobné akce jsou součástí širší iniciativy Soboty pro sousedství.

Moravské město v Jihočeském kraji

Město Slavonice se tradičně zahrnuje do oblasti Dačicka. Celý tento jihozápadní kout Moravy se po reformách provedených komunistickým režimem a potvrzených soudobou správní reformou ocitl v Jihočeském (původně Českobudějovickém) kraji, v okrese Jindřichův Hradec.

Administrativní připoutání Dačicka k Jihočeskému kraji budí i po letech nevoli. Zástupci místních samospráv se domáhají nápravy současného stavu. Kritika zaznívá nejsilněji z centra regionu, z Dačic, odkud také na sobotní akce přijela výprava v čele s dačickým výtvarníkem Jiřím Albrechtem.

: Dačicko na jihozápadě Moravy. Červenou čarou je vyznačena zemská hranice. (Zdroj: mapy.cz)

“Dovolím si postesknout, že i když je to z Brna do Slavonic jen něco málo přes 90 km vzdušnou čarou, pod dvě hodiny tuto vzdálenost ve střední Evropě 21. století jen těžko překonáte, o veřejné dopravě ani nemluvě. Morava má ve svém vnitřním propojení co dohánět,” uvedl předseda Moravského zemského hnutí Ondřej Hýsek, který se rovněž zúčastnil této akce.

Přečtěte si  Na moravských vinohradech právě kvete réva, v posledních letech to bylo výrazně dřív

Autor: pjk, foto: Jiří Kacetl

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*