Sousedské setkání na moravsko-rakouském pomezí bylo výzvou k otevření hranice

Sobota pro sousedství Morava
Sousedské setkání na hranici u Hnanic

Na moravsko-rakouské hranici jihozápadně od Znojma se v sobotu 16. května sešli odpůrci uzavřených státních hranic. Přátelské setkání zástupců sousedních regionů se konalo v rámci iniciativy Sobota pro sousedství na hraničním přechodu mezi Hnanicemi a Recbachem. Podobná akce proběhla už dříve.

O podobné akci nedaleko symbolicky významného hraničního mostu pod Čížovem jsme už dříve psali v tomto článku.

Na hranici se setkali odpůrci uzavřených hranic

Protestní akce ve formě sousedského setkání organizují zástupci obcí z moravsko-rakouského pomezí. Vadí jim uzavřená státní hranice. Vládní opatření kvůli koronaviru podle nich postrádá smysl už jen proto, že v daných příhraničních oblastech je míra nákazy dlouhodobě nízká.

“Na hraničním přechodu mezi Hnanicemi a Recbachem, který je stále kvůli mimořádným nařízením uzavřen pro veškerý provoz, jsme se za blahosklonného dozoru Policie ČR a příslušníků Armády ČR potkali s našimi dobrými přáteli z dolnorakouského příhraničí, vyměnili si vzájemně informace, udělali pár snímků na památku,” popsal průběh události spoluorganizátor akce a znojemský zastupitel Jiří Kacetl (Moravské zemské hnutí).

Akce se vedle organizátorů z moravské a rakouské strany zúčastnil například také náměstek jihomoravského hejtmana Jan Vitula či předseda Moravského zemského hnutí Ondřej Hýsek. Posledně dva jmenování se podílí na koalici Spolu pro Moravu pro letošní podzimní krajské volby na jižní Moravě. Podle příspěvku na Facebooku koalice byli přítomni i její další zástupci.

Setkání bylo součástí širší iniciativy

Podobné akce jako ty na moravsko-rakouské hranici se konaly i na jiných místech státní hranice České republiky. Zastřešila je iniciativa Sobota pro sousedství, která funguje také jako skupina na Facebooku.

Jiří Kacetl uvedl, že všechny akce mají stejný záměr. “Hlavním poselstvím akce, stejně jako na další desítce míst hranice Čech s Bavorskem, Saskem a polským Slezskem, bylo upozornit vládu České republiky na již naprosto zbytečné omezující opatření a manifestovat požadavek co nejrychlejšího návratu k poměrům před vypuknutím koronavirové krize,” uvedl Kacetl. “Pokud pražská vláda nebude pružně reagovat, hodláme v obdobných akcích pokračovat,” dodal.

Přečtěte si  U Dinoparku Vyškov hořelo, ve středu 10.8. bude mimořádně uzavřen

Autor: pjk, foto: Petr Chňoupek

Doporučujeme

3 Comments

  1. Opakuji se , ale pokud by byla akce dostatečně propagována a zúčastnilo se ji více promoravsky zapálených lidí , tak by se o ní i více psalo a dopad na veřejnost by byl mnohem větší. Kvalitní PR – neboli udržovat vztahy s veřejností, informovat a současně získávat zpětné vazby.

    • Je to součást celorepublikové akce s názvem Sobota pro sousedství, nebyla to asi primárně akce promoravsky zapálených lidí ☺

      • ze stránek organizátorů : zasazujeme se o prolamování nesmyslných hranic. Jde především o hranice mezi kraji… dále akce ,která je výzvou ke spojení toho co Praha rozděluje. Bylo to pod moravskou vlajkou a NACIONALISTIČTÍ ČEŠI CELOREPUBLIKOVĚ NEMAJÍ ZÁJEM O RUŠENÍ KRAJSKÝCH HRANIC A ZAVEDENÍ HRANICE ZEMSKÉ. O celorepublikové shodě pohledu dost silně pochybuji.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*