Protestující na brněnském zastupitelstvu žádali více bytů pro lidi v bytové nouzi. Vedení města jim nevyhovělo

Jednací sál na Nové radnici v Brně

Asi sto lidí přišlo dnes na zasedání brněnského zastupitelstva žádat více bytů pro lidi v bytové nouzi a bezdomovce. Nelíbilo se jim, že město chce z jedné ze dvou výzev ministerstva práce a sociálních věcí čerpat peníze na práci sociálních pracovníků pouze v souvislosti s 20 vyčleněnými byty. Město přitom původně zvažovalo, že v této výzvě vyčlení 80 bytů. Z druhé výzvy bude město čerpat peníze na práci sociálních pracovníků v souvislosti s 50 vyčleněnými byty.

Na jednání se objevily protestní transparenty

Lidé měli transparenty s rozhořčenými nápisy. Mezi příchozími byla i předsedkyně jednoho z opozičních uskupení Barbora Antonová, které bylo součástí minulé radní koalice. Právě ta v minulém volebním období projekty k ukončování bezdomovectví zavedla. Po volbách se ale situace zásadně změnila. Radnici vede nová koalice, která se k podobným projektům staví výrazně zdrženlivěji. Kritici projektů ukončování bezdomovectví v Brně již dříve poukazovali zejména na údajně nespravedlivý výběr cílové skupiny projektu či komplikované soužití s problémovými rodinami.

Brněnské projekty ukončování bezdomovectví

Ministerstvo práce a sociálních věcí nabízí dvě výzvy 52 a 108, z nichž lze čerpat peníze na sociální pracovníky v souvislosti s projekty k ukončování bezdomovectví. Projekty jsou inspirovány modelem Housing First. U výzvy 52 Brno už v červnu vyčlenilo 50 bytů a chce na práci sociálních pracovníků čerpat miliony. U výzvy 108 chce Brno dát nejméně 20 bytů, ale což schválilo dnešní zastupitelstvo. Podle některých lidí je to ale málo, kritizoval to například bývalý náměstek primátora Matěj Hollan nebo bývalý zastupitel Martin Freund, který měl na starosti sociální začleňování a projekty k ukončení bezdomovectví. Podle nich jsou ve městě stovky rodin s dětmi v nouzi. Na území moravské metropole podle poslední analýzy žije bezmála 2000 lidí bez domova.

Vedení města dnes protestujícím nevyhovělo a schválilo podle očekávání vyčlenění pouhých dvaceti bytů.

Byty by měly sloužit rodinám v nouzi, jednotlivcům, seniorům, ale i handicapovaným. Bývalá koalice dala v minulém volebním období 50 bytů rodinám s dětmi v nouzi a desítky bytů jednotlivcům. Pilotními projekty Brna, které získaly i zahraniční ocenění, se inspirovala další města. Ohlas nalezly například v Ostravě.

Přečtěte si  Pozor na tenký led! Vodohospodáři varují před vstupem na zamrzlé hladiny vodních nádrží

Zdroj: ČTK, Foto: Wikipedie

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*