Provizorium v Brně nekončí. Stadion Zbrojovky nevyhovuje standardům, město plánuje jen nutné úpravy za 80 milionů

Sportovní stánky jsou jednou z nejbolavějších oblastí města Brna. Světoznámý motoristický okruh již nesplňoval podminky pro konání podniku světové úrovně, takže město přišlo o Velkou cenu, velodrom chátrá, atletům je hala slibována už desítky let, hokejoví fanoušci se mačkají v “malém Rondu” a fotbalisté už 22 let hrají na provizorním stadionu v Králově Poli, kde měli původně přečkat jen přechodné období před výstavbou nového stadionu za Lužánkami. Tristní situace brněnského sportu stále trvá a místo řešení jen přibývají makety a velkolepé předvolební sliby. V případě fotbalového stadionu, který již nevyhovuje současným normám, se chystá další prodloužení ostudného provizoria.

Tuzemské fotbalové stadiony pro nejvyšší soutěž musí od ročníku 2023/2024 projít certifikací a splnit minimální projekční, dispoziční a architektonická kritéria. Rada města proto dnes schválila zpracování investičního záměru „Městský fotbalový stadion Srbská – Požadavky na infrastrukturu“, aby mělo vedení města představu o provedení a nákladnosti nutných úprav.

„Nutnost provést úpravy na stadionu na Srbské vyplývá z materiálu Stadiony 2023 schváleného Fotbalovou asociací České republiky a Ligovou fotbalovou asociací. Podle tohoto manuálu budou od sezóny 2023/2024 posuzovány stadiony a vydávána osvědčení o jejich klasifikaci v souladu se standardy UEFA. Pokud by tímto hodnocením areál na Srbské neprošel a požadavky by nezačal plnit, nemohla by se zde hrát utkání naší nejvyšší fotbalové soutěže a samozřejmě ani mezinárodní zápasy,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Mobilní kontejnery, nový trávník, nové sedačky a záložní zdroj

Plánovaný rozsah úprav infrastruktury stadionu je poměrně široký. „Několik požadavků vyřeší soustava mobilních kontejnerů v místech vstupu z ulice Srbská, kde bude umístěna ošetřovna diváků, pracovní místnosti pro média, fotografy, komentátory a další dvě jako televizní studia. Dále se bude muset vybudovat krytý vstup na hřiště, rozšířit zastřešení tribun i kapacita vstupů na stadion, vyměnit sedačky pro diváky, instalovat nové ozvučení a zajistit záložní zdroj energie,“ řekl radní pro oblast sportu Tomáš Aberl.

Plánované úpravy na Srbské

Stavební náklady na uvedené investice se předpokládají v rozmezí 80–100 milionů korun bez DPH. Přesnější čísla budou známa po zpracování investičního záměru a kompletní projektové dokumentace.

Přečtěte si  Dopravní podnik Brna testuje parciální trolejbusy na spojené lince z Bystrce na Sadovou a do Soběšic

Samostatně se pak řeší kompletní rekonstrukce hlavní hrací plochy včetně výměny trávníku a rozšíření o plochy pro rozcvičování hráčů za brankami. 

Městský fotbalový stadion Srbská původně sloužil fotbalistům Králova Pole. V roce 2001 jej město Brno nechalo upravit za 110 milonů pro potřeby fotbalistů Zbrojovky, jejichž legendární stadion za Lužánkami byl kvůli havarijnímu stavu uzavřen a plánovala se jeho rekonstrukce, ze které však později sešlo. Na podzim roku 2015 přibylo zastřešení západní tribuny za zhruba 15 milionů korun. V roce 2020 přišla Zbrojovka Brno s projektem kompletní přestavby stadionu v Králově Poli na moderní stánek s kapacitou 20 000 diváků. Proti záměru se postavili zejména zahrádkáři a obyvatelé z okolí.

Autor: red Zdroj: Město Brno Foto: FC Zbrojovka Brno

Doporučujeme


1 Comment

  1. Profesionálnímu fotbalu se daří tam, kde se daří profesionálnímu byznysu a kde kvete největší míra korupce a nepotismu. V podmínkách krutě centralizovaného státu to znamená prakticky jen v hlavním městě a v jeho blízkých satelitech. V podmínkách tzv. “Česka” tedy dlouhodobě a převážně v Praze a částečně na tzv. “českém venkově”, tzn. v Plzni, Liberci, Mladé Boleslavi, dříve možná ještě v Jablonci, Teplicích a v Příbrami. Zbytek státu, včetně celé Moravy a celého Slezska, je fotbalově odsouzen k paběrkování a k náhodným úspěchům čas od času.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*