Ptačí ráj na jihu Moravy chrání i krávy ze Slovenska, pomáhají proti invazním rostlinám

Kraví stádo na Kosteliskách se už stihlo rozšířit o dvě telata.

Ptačí park Kosteliska poblíž Hodonína je hotovým rájem pro vzácné druhy ptáků. Ornitologům pomáhají s péčí krávy uherského stepního skotu, které sem doputovaly před pěti měsíci. Už stačily spást invazní zlatobýl. Vytvářejí navíc skvělé podmínky pro ptáky, kteří sem létají za potravou.

O Ptačím parku Kosteliska jsme naposledy psali v tomto článku.

Převoz čtyř krav uherského stepního skotu ze Slovenska se odborníkům z České společnosti ornitologické (ČSO) opravdu vyplatil. Přítomnost krav například záhy přitáhla vzácného brouka jménem Onthophagus illyricus. „Tento brouk z rodu lejnožroutů se živí exkrementy býložravců, kteří se pasou volně a nejsou odčervení. Na Kosteliskách našel vhodné útočiště. Patří mezi tuzemské ohrožené druhy s těžištěm výskytu na jižní Moravě,“ uvedl Gašpar Čamlík, jednatel Jihomoravské pobočky ČSO, která park spravuje.

Plochy spásané uherským stepním skotem a smíšeným stádem ovcí a koz přilákaly koncem jara početná hejna hus velkých. „Býložravci vypasením vyšších rostlin vytvořili pro husy dokonalou pastvinu s ploškami nižší trávy. Zaznamenali jsme až stovky hus včetně mnoha rodin s mláďaty,“ popsal Ondřej Ryška z Jihomoravské pobočky ČSO.

Na vypasených plochách nachází potravu také mnoho dalších ptáků. „Pozorovali jsme například několik druhů bahňáků – čejky chocholaté, kulíky říční, vodouše kropenaté či pisíky obecné. Potravní specialista včelojed lesní sem létá lovit vosy,“ doplnil Čamlík.

Kosteliska se vrací k tisícileté tradici

Začátkem července dvě ze čtyř krav porodily mláďata. Stádo uherského stepního skotu se tak rozrostlo na šest. Krávy byly dovezeny ze slovenské lokality Ostrovik – ptačí oblast Senianske rybníky ve správě Slovenské ornitologické společnosti/BirdLife Slovensko.

ČSO si od uherského stepního skotu na Kosteliskách mimo jiné slibovala, že pomůže s potlačením invazního zlatobýlu a obnoví a rozšíří přírodně cenné biotopy. „Cíl se daří plnit. Krávy pastvou velmi výrazně potlačily zlatobýl. Kromě toho také zredukovaly rákos, okusují náletové dřeviny a přirozeně prosvětlují les,“ popisuje Čamlík.

Přečtěte si  Na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity skončil třetí pedagog zapletený do skandálu sexuálního obtěžování studentek

Ještě před třemi lety byla v ptačím parku Kosteliska neprostupná džungle třtiny křovištní a zlatobýlu obrovského. Během několika let se péčí a obnovou podařilo území otevřít a zpřístupnit. „Pastvou uherského stepního skotu, která je jednou z tradičních metod obnovy na Kosteliskách, navazujeme na historii. Na tomto území se dlouhodobě páslo už před tisícovkami let. Dnes v záplavě zlatobýlu nacházíme malé ostrůvky biodiverzity, které postupně obnovujeme a zvětšujeme,“ uzavřel Čamlík.

Zdroj a foto: ČSO

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*