Řád německých rytířů neuspěl ve sporu o nemovitosti v Karlově Studánce

Řád německých rytířů usiluje i o navrácení hradu Bouzova

Nejvyšší soud odmítl dovolání Řádu německých rytířů, který se domáhá navrácení některých nemovitostí v Karlově Studánce na Bruntálsku. Vyplývá to z usnesení v databázi Nejvyššího soudu. Konkrétní parcelní čísla jsou z usnesení vymazaná, podle ČTK se však spor týkal osmi parcel, přičemž součástí tří z nich jsou stavby – základní škola, obecní úřad a kaple svatého Huberta. Řád s rozhodnutím nesouhlasí a hodlá se soudit dál.

Česká provincie Bratři německého řádu Panny Marie v Jeruzalémě se domáhala určení, že vlastníkem nemovitostí je stát, nikoliv obec Karlova Studánka. V případě úspěchu by se tak řádu teoreticky otevřela možnost žádat o vrácení nemovitostí podle zákona o církevních restitucích.

Majetek zabavili již nacisté, kteří řád zrušili jako nepřátelský říši

Okresní soud v Bruntálu ale žalobu zamítl, řád neuspěl ani s odvoláním ke Krajskému soudu v Ostravě. Soudy vycházely ze skutečnosti, že Německý řád o nemovitosti přišel před začátkem rozhodného období, tedy před rokem 1948. Veškerý majetek mu zabavili nacisté, kteří řád zrušili jako nepřátelský říši, a po válce připadl československému státu.

Nejvyšší soud konstatoval, že účelem restitucí je zmírnění jen některých majetkových křivd a že justice musí respektovat meze stanovené politiky.

Zakotvení právního rámce pro nápravu historických bezpráví z doby nesvobody bylo úlohou demokraticky konstituovaného zákonodárného sboru; naproti tomu soudy nemohou politickou reprezentací zvolené pojetí nápravy majetkových křivd uzpůsobovat vlastním představám o žádoucí míře kompenzace újmy, již církve a náboženské společnosti v minulosti utrpěly,” stojí v usnesení.

K rozhodnutí soudu se stručně vyjádřil mediální zástupce řádu Mikoláš Černý: “Můžeme jen říct, že s rozhodnutím nesouhlasíme. Naši právníci ho nyní analyzují a hledají další možnosti,” řekl.

Řád usiluje i o navrácení hradu Bouzova

Řád německých rytířů rozvoj lázeňství podporoval. Řád usiluje také o vrácení dalších nemovitosti na Moravě a ve Slezsku, včetně hradu Bouzov. I ve sporu o Bouzov podal řád dovolání, které Nejvyšší soud odmítl.

Řád vznikl ve 12. století v Jeruzalémském království na území pozdější Palestiny. Byl jedním z největších a nejmocnějších křesťanských rytířských řádů středověku.
Velmistr řádu dnes sídlí ve Vídni, stejně jako generální rada a archiv. V Římě sídlí tzv. generální prokurátor, který zastupuje řád před Svatým stolcem. Řád má mužskou i ženskou větev a oficiálně působí v Rakousku, Itálii, České republice, Slovensku, Slovinsku, Německu a Belgii.

Přečtěte si  Rekonstrukce Zoo Hodonín pokračuje vstupním areálem. V pondělí 2. října bude zcela uzavřena

Auror: red, ČTK Foto: pixabay.com

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*