Zvolení radní ČT jsou jen z Prahy, Morava má minimální zastoupení

Hlavní sídlo České televize v Praze

Poslanecká sněmovna ve středu večer vybrala pět nových členů Rady České televize. Stalo se tak po dvou neúspěšných pokusech z letošního dubna a června. Rada veřejnoprávní ČT tak po dlouhých měsících zasedne v plném složení. Téměř v ní ovšem chybí zástupci z Moravy, v dovolbě nebyl vybrán ani jeden.

Poslanci vybírali členy Rady ČT neobvykle veřejnou volbou pomocí hlasovacího zařízení. V minulosti se hlasovalo tajně prostřednictvím volebních lístků se jmény kandidátů. Opoziční poslanci z řad hnutí ANO a SPD se hlasování neúčastnili.

Z nových členů Rady ČT není překvapivě ani jeden z Moravy, zato všichni z Prahy. Za loni odvolanou radní Hanu Lipovskou vybrali poslanci politologa Ladislava Mrklase, který z Prahy přímo pochází a působí na pražském CEVRO institutu, jehož je spoluzakladatelem. Z české metropole pochází nebo v ní žijí i bývalý ředitel Českého rozhlasu Vlastimil Ježek, někdejší novinářka a bývalá členka Rady pro rozhlasové a tlevizní vysílání Milada Richterová, bývalý šéf zpravodajství ČT Karel Novák a bývalý předseda Rady Českého rozhlasu Petr Šafařík. Poslední jmenovaný pochází z jihozápadočeské Sušice, jeho další život je spjat s Prahou.

Morava zastoupena minimálně

Situace není příliš odlišná ani při pohledu na stávající členy rady ČT. S Prahou jsou přímo spjati publicista Pavel Matocha, mediální manažer Roman Bradáč i olympijský vítěz v kanoistice Martin Doktor, který sice pochází z východočeské Poličky, dlouhodobě však působí v pražském ústředí Národní rady pro Sport a Národní sportovní agentury.

Mediální manažer Vladimír Karmazín pochází z jihočeského Tábora. V letech 2005 až 2007 působil jako ředitel brněnského studia České televize, kam nastoupil bez výběrového řízení. Posléze začal působit v pražském vedení ČT. Lingvista a publicista Tomáš Samek se narodil v západočeském městě Ostrov. Vystudoval pražskou Univerzitu Karlovu a působí na pardubické univerzitě.

Jednání Rady České televize

Z Moravy, konkrétně z Boskovic, pochází ekonom Pavel Kysilka. Jeho profesní život je nicméně výrazně spjat s Prahou, především z Vysokou školou ekonomickou a Českou národní bankou. Bývalý hokejista a hokejový trenér Jiří Šlégr se narodil v západomoravské Jihlavě. Dlouhodobě působí v severočeském Litvínově, kde vede zdejší hokejový klub.

S Moravou jsou více spjati jen tři z patnácti radních ČT. Podnikatel René Kühn pochází z Ostravy, poskytl marketingové služby řadě zdejších firem a institucí včetně města Ostravy, společnosti Vítkovice holding či festivalu Colours of Ostrava. Zajímavostí je, že jej do Rady nominoval spolek Kruh Praha. Z moravskoslezské metropole pochází rovněž režisér a publicista Ilja Racek. V letech 2002 až 2012 působil jako ředitel ostravského studia České televize. Je dlouholetým zastupitelem Ostravy za KDU-ČSL.

Přečtěte si  Mendelova univerzita se odvolala proti odnětí akreditací pro doktorská studia v ekonomických oborech

Moderátor a novinář Luboš Xaver Veselý (vlastním jménem Lubomír Veselý) pochází z Brna. Moderoval v řadě rádií včetně soukromého Rádia Brno. Jeho jméno je spjato zejména s médii sídlícími v Praze včetně XTV, v české metropoli také studoval soukromou vysokou školu.

Moravští poslanci se vytáhli

Na nevyrovnané zastoupení Prahy a zbytku republiky včetně Moravy upozornil moravský divadelní režisér Břetislav Rychlík. Poslancům ironicky pogratuloval k úspěšné dovolbě samých pražských kandidátů.

“Gratuluji vládním poslancům k volbě pěti pražských kandidátů do Rady ČT a navrhuji vůbec zúžit volbu do Poslanecké sněmovny na volební obvod Praha. Je dojemné, že aspoň nějaká volba proběhla,” uvedl Rychlík na svém Facebooku.

Připomněl, že ze zákona jsou zřízena studia České televize v Brně a Ostravě. Ta jsou ovšem dlouhodobě finančně poddimenzována, což jen zvýrazňuje současná tížívá situace veřejnoprávního média. “Z Ostravy snad Ilja Racek a tím to hasne. Byl to velký výkon. Hlavně moravští poslanci se vytáhli,” glosoval situaci Rychlík.

Autor: pjk, foto: Česká televize

Doporučujeme

7 Comments

 1. Tzv. Česká televize je dlouhodobě jen hlásnou troubou prago-čecho-centralismu. Není se čemu divit. Kdo ovládá média, ovládá všechny voliče 🙁

 2. Morava potřebuje nutně vlastní TV , potom nám bude jedno koho si volí v Česku. Je zde ovšem zásadní otázka, opravdu chce většina obyvatel žijících na Moravě obnovu Moravy a moravská media ?

  • Soucanse generace nic takoveho nezanji. Tezko po tom budou touzit. Nechybi jim to. Masaryk rekl neco jako, Ceskoslovensko potrebuje 50 let a pak uz se o neho nebojim. Proc asi? Stari co si to pamatuji umrou a pro ty nove to bude jenom minulost, kterou nezazili. Takze jinak nez pres vzdelavani/informovani to nepujde. Priklad bychom si mohli vzit napriklad od Landsmannschaftu. Tam uci mladou generaci aby nezapomeli.

   • Takze by to chtelo aby nekdo sepsal moravsky ‘Mein Kampf/Bibli’. Knihu/text, ktery by se dal sirit mezi lid a ktery by zaroven slouzil jako zdroj informaci/ informacni prirucka/pomucka pro siritele ‘moravskeho evangelia’. A to jak pro generace soucasne ta i budouci.

   • Někteří Moravané tvrdí ,že Morava potřebuje k obnově čas , možná i staletí. Já si naopak myslím, že každým desetiletím se Morava od možnosti obnovy nenávratně vzdaluje. Příklad si lze vzít i např. z Jižního Tyrolska , které tvrdě ( někdy i teroristicky ) za svoji svobodu bojovalo nejdříve proti Bavorsku a později proti Italům. Dnes mají vlastní autonomii – media – kulturu – mladé a svět obdivuje. Morava bohužel nemá vůbec nic , pouze si namlouváme , že někdy v budoucnu se to ( nebo někdo za nás ) zlomí.

 3. Pakliže jsou obyvatelé Moravy víc jak sto roků ohlupováni médii, jakým je dnes Česká televize, je požadavek, aby si většina přála obnovu Moravy, absurdní. Většina to v žádném případě nebude. Avšak postačí určitý malý podíl populace v řádu jednotek procent, který svými postoji onu potřebnou většinu na svou stranu získá. Je to běh na hodně dlouhou trať. Řada zemí, jakou je Morava, prožila nebo prožívá svou “dobu temna” i stovky roků.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*