Rádio Proglas vysílá už 25 let. Zájem posluchačů ani po letech neopadá

radio Proglas

Poptávka posluchačů po vysílání brněnského Radia Proglas, které je zaměřené převážně na lidi vyznávající křesťanskou víru, neoslabuje ani po čtvrtstoletí. Stanice minulý týden vstoupila do 25. roku vysílání a podle měření si ji za týden naladí 100.000 posluchačů.

Mezi 105 stanicemi, které vysílají v ČR se poslechovostí řadí mezi ty středně velké. S jistotou patří mezi nejposlouchanější celostátní rádia se sídlem na Moravě. Hlavním limitem je nedokonalé pokrytí signálem FM, které zahrnuje jen na 40 procentech území republiky. Proto stanice pracuje na šíření moderního digitálního vysílání DAB+ a jeho popularizaci tam, kam analogový signál nesahá.

Bohužel majitelé komerčních rádií – dnes existuje v podstatě pět skupin – se brání rychlejšímu přechodu na digitální vysílání, protože pak může vzniknout mnoho dalších stanic a samozřejmě se tak bude porcovat reklamní koláč. Nicméně v roce 2025 podle zákona analogové vysílání skončí a pak už se bude vysílat pouze digitálně,” říká ředitel Martin Holík .

Rozhlasovou stanici naladíte i na televizoru s DVB-T2

Kromě příjmu analogového signálu si tak mohou posluchači Proglas naladit na televizoru pomocí DVB-T2 a také pomocí vysílání DAB+. “Ti, kteří nás naladí dobře na FM, u toho zůstávají. Mnozí nás poslouchají na mobilu a snažíme se jezdit tam, kde nemáme analogové pokrytí, a ukázat lidem, že si mohou koupit za pár set korun přijímač DAB+ a mohou nás dobře poslouchat,” uvedl Holík.

Kromě klasických přijímačů a Televizorů lze Proglas poslouchat také přes Internet, protože nabízí i online vysílání.

Rádio pro všechny generace

Zatímco některým stanicím se stává, že stárnou se svými posluchači, Proglasu se daří získávat nové a udržovat si ty, kteří už si jej ladí dlouhodobě. Vysílá totiž pořady pro děti, pro rodiče na rodičovské dovolené a rodiče malých dětí, i pro starší a seniory. “Obvykle se stává, že mezi 15. a 22. rokem posluchači zmizí a nemají potřebu vůbec poslouchat rozhlas. Pak se řada z nich zase vrátí a poslouchají už třeba jako rodiče,” uvedl Holík. Zhruba 12 procent pořadů je modlitebních či náboženských, zbytek jsou pořady obecného charakteru, například vzdělávací či zábavné. “Přinášíme pohledy odborníků na různá témata a nepotřebujeme vědět, jestli mají nějaký vztah k víře,” řekl Holík.

Benefice s Proglasem ve prospěch organizace Na počátku

V dnešní době, kdy jsou ve společnosti mnohdy cítit ostré antagonismy, chtějí posluchači slyšet odborníky s jasným názorem. “Ti, kterým naše názory nekonvenují, si nás nenaladí. A ti, kterým konvenují, chtějí víc než dříve slyšet jasný názor a často chtějí názory stavět proti sobě, aby si mohli dynamicky svůj názor utvářet. Tento trend nám vychází z hloubkových rozhovorů s posluchači,” řekl Holík. Tím, že stanice nepodléhá žádnému vlastníkovi a nevysílá ani reklamu, je podle něj nezávislé a nemusí tak odrážet názory církevních představitelů ani majitelů.

Nezávislé rádio žije z darů

Proglas se liší proti ostatním rádiím i svým statusem. Není ani veřejnoprávní, ani komerční stanicí, ale nekomerční soukromoprávní. “Naším cílem není zisk. Žijeme z darů, které nemusíme danit,” uvedl Holík. Zaměstnanců má desítky, jejichž různě velké úvazky dávají dohromady 45 plných úvazků. Kromě Brna, kde je sídlo a větší redakce, má sedm regionálních studií, například i v Olomouci a Ostravě.

Kromě technologické modernizace přijímá stanice moderní formy vysílání. “Naši redaktoři vyjíždějí do regionů, do měst i vesnic, aby lidé viděli, s kým se v noci modlili, nebo s kým si ve vysílání povídali. Minulostí je vyrovnaný unylý hlas moderátora z bezvadně odhlučněného studia. Vyžaduje se od nich živost, některé pořady lze sledovat i pomocí kamery ve studiu a v budoucnu to bude standard,” popsal Holík modernizaci stanice. Rádio zatím sídlí v původních prostorách brněnského biskupského gymnázia a téměř jistě je čeká stěhování kvůli přístavbě sportovní haly u školy.

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: proglas.cz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*