Ráj pro vážky. V ostravské zoo žije více než třetina všech tuzemských druhů, zjistil student

Ilustrační foto

Areál Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava nabízí velmi vhodné podmínky nejen pro život chovaných exotických druhů zvířat, ale je útočištěm i celé řady volně žijících živočichů, jako jsou například vážky. Nedávný terénní průzkum potvrdil výskyt 27 druhů, což je více než jedna třetina všech druhů vyskytujících se na území ČR. Některé patří k poměrně vzácným. Tito starobylí hmyzí predátoři jsou nesmírně nároční na kvalitu vody, což vypovídá o zachovalosti prostředí a dobré kvalitě vody v areálu zoo.

Student našel v zoo třetinu všech druhů vážek

V areálu ostravské zoologické zahrady se nachází celá škála vyhovujících vodních biotopů pro vážky. Je to soustava lesních pramenišť a průtočných rybníků, dále mokřady a tůně, které zde byly cíleně vytvořeny. “Jedná se o prosluněné průtokové tůně v návštěvnické části i zastíněné lesní tůně. Díky všem těmto vodním plochám vzniká v jejich okolí mikroklima, jež zamezuje teplotním extrémům a udržuje v zoo původní zástupce naší fauny,” informovala ostravská zoologická a botanická zahrada v tiskové zprávě.

V letech 2019-2020 probíhal v zoo terénní průzkum, který prováděl student Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity Jiří Valušák. Výsledkem jeho výzkumu je zjištění, že v Zoo Ostrava se vyskytuje 27 druhů vážek z celkového počtu 72 druhů žijících v ČR. Mezi jeho nálezy patří i několik ohrožených druhů.

Zoo je rájem starodávného hmyzu

Kromě současných druhů vážek je v zoo k vidění i model vyhynulé karbonské megavážky umístěný v Pavilonu evoluce. Představuje největší létající hmyz s rozpětím křídel 75 cm! V prvohorách byl obsah kyslíku v atmosféře vyšší, proto vzdušnice – unikátní systém trubiček přivádějící kyslík k orgánům a tkáním – dovedly zásobovat i velká těla vážek. Evoluční tlak však přinutil tyto létající obry ke zmenšování rozměrů.

Vážky jsou starodávnou skupinou hmyzu, která je na Zemi už více než 300 milionů let. Vážky jako jedny z prvních živočichů opustily vodní prostředí, ale zůstaly na něm vývojově závislé. Larvy, stejně jako dospělé vážky jsou dravé. Velké larvy jsou schopny ulovit pulce i malé rybky. Dospělé vážky loví v letu komáry, mouchy a další drobný hmyz. Pro vážky jsou typické velké složené oči a dva páry blanitých křídel. Dovedou ovládat každé křídlo zvlášť, a proto mají značnou manévrovací schopnost.

Přečtěte si  Na Stránské skále v Brně se objevily hákové kříže. Případ řeší policie
Podívejte se na video, které zachycuje vážky v ostravské zoo.

Zdroj a video: Zoo Ostrava, foto: Zoo Ostrava, Wikimedia Commons

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*