Raketa Vega s dispenserem vyrobeným v Brně úspěšně splnila svou misi

3. září 2020 ve 03.51 SELČ úspěšně odstartovala z kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně raketa VEGA. Do historie se tato událost zapíše díky tomu, že na palubě rakety byl i nosič brněnské firmy S.A.B. Aerospace, který vynesl do vesmíru najednou 53 družic. Ty byly do svých plánovaných poloh rozmístěny za 1 hodinu 45 minut po startu.

Vega byla po dobu svého letu poháněna postupně čtyřmi stupni pohonu. První tři stupně se oddělily do moře za dobu 6 minut a 30 sekund. O 84 sekund později Vega poprvé zapálila svůj čtvrtý stupeň AVUM, díky kterému se dostala devět minut po startu do výšky 250 kilometrů. Než se od ní odpojila první část nákladu upevněná na českém dispenseru, provedl AVUM dva zážehy, aby dosáhl požadované dráhy pro vypuštění sedmi satelitů. Poté provedl ještě další dva zážehy a vypustil dalších 46 družic. Necelé dvě hodiny trvalo, než se postupně úspěšně oddělilo všech 53 satelitů.

Raketa Vega je součástí strategie ESA, která má za cíl poskytnout Evropě nezávislý, levný, spolehlivý a dostatečně flexibilní přístup do vesmíru který pokryje velkou škálu požadavků nejrůznějších zájemců o vynesení nákladu na oběžnou dráhu. Je vysoká 30 metrů s průměrem 3 metry a váží 137 tun. Vega doplňuje těžké rakety Ariane a Sojuz, startující taktéž z evropského kosmodromu umístěného poblíž severovýchodního břehu Jižní Ameriky ve Francouzské Guyaně.

Vesmír se otevírá komerčním letům 

Úspěšný start rakety VEGA a správné vypuštění všech satelitů z dispenseru na oběžnou dráhu ukázalo, že technologie vyrobená v Brně je plně funkční a může naplňovat svůj komerční potenciál. Zákazníků, kteří se svými družicemi čekají na let do vesmíru jsou stovky – od univerzit, výzkumných laboratoří, státních institucí až po soukromé firmy. Italská Vega s moravským nosičem tak pro všechny zmíněné organizace otevírá bránu do vesmíru. Ještě do konce letošního roku chystá S.A.B. Aerospace dodat další dva nosiče – jeden pro let na konci podzimu a druhý v prosinci. 

Přečtěte si  Udělovaly se "Památkářské oskary". Objevem roku je nález 1000 let starého kostela ve Znojmě

S.A.B. Aerospace s.r.o. je největší společností v České republice dlouhodobě působící ve vesmírném průmyslu. V roce 2004 vzniká společnost SAB Aerospace Srl. se sídlem v italském Beneventu, a v roce 2014 byla založena dceřiná společnost S.A.B. Aerospace, která brzy po svém založení zahajuje v brněnském Jihomoravském inovačním centru vývoj i výrobu Dispenseru nosné rakety VEGA a konstrukci součástek pro Carrier Modul z projektu Exo Mars 2020.

Autor: red Zdroj a foto: S.A.B. Aerospace, ESA

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*