Rath je na svobodě, rozhodl brněnský krajský soud

David Rath, bývalý poslanec a hejtman Středočeského kraje

Bývalý poslanec a vlivný politik ČSSD David Rath dnes opustil věznici v Brně, kde si odpykal polovinu ze sedmiletého trestu za korupci. O jeho podmíněném propuštění rozhodl Krajský soud v Brně po neveřejném jednání, když zamítl stížnost státní zástupkyně.

O Rathově podmíněném propuštění rozhodl už dříve brněnský městský soud, dozorující státní zástupkyně ale proti němu podala odvolání. Městský soud zohlednil Rathovo kladné hodnocení z věznic, pro nápravu prý udělal maximum.

Podle státní zástupkyně ale nebyla jeho sebereflexe dostatečná, navíc nezaplatil celý peněžitý trest. Propuštění navíc podle ní mohlo být předčasné, protože mu byl v související kauze nepravomocně o rok zvýšen trest.

Návrhem na podmíněné propuštění se zabývaly brněnské soudy, protože si Rath odpykával trest ve věznici v Brně-Bohunicích. Žádost nepodal přím Rathův advokát, ale organizace Svaz pacientů České republiky, která má k bývalému poslanci blízko.

Ratha stálo vězení sedm milionů v krabici od vína

Bývalého středočeského hejtmana zadržela policie v květu roku 2012 se sedmimilionovým úplatkem v krabici od vína. Vrchní soud v Praze později rozhodl o Rathově vině v případu ovlivňování tendrů na rekonstrukci středočeského zámku Buštěhrad.

V této takzvané první větvi byl Rath odsouzen k sedmi letům vězení a také desetimilionový peněžitý trest. Příčinou bylo zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů EU. Z uložené částky dosud zaplatil přibližně polovinu. Rozsudek loni potvrdil Nejvyšší soud, který zamítl všechna dovolání.

Ve druhé větvi kauzy přidal pražský krajský soud Rathovi nepravomocně ještě rok navíc. Trestného jednání ve vztahu k zdravotnickým zakázkám ve Středočeském kraji se podle soudu dopustilo dalších osm obžalovaných lidí a devět firem, včetně stavební společnosti Metrostav. Věcí se bude v dubnu letošního roku zabývat odvolací vrchní soud.

Autor: pjk, foto: rathdavid.cz

Související články

Přečtěte si  Dynamický vývoj řeky takřka v přímém přenosu: Morava u Litovle změnila svůj tok

Doporučujeme


1 Comment

  1. No “je na svobodě”…?!? O opravdové svobodě panují vesměs jiné představy. Pustili jej sice z výkonu trestu odnětí svobody, ovšem svobody značně omezené, je “venku” jen podmínečně s dlouhou zkušební dobou, musí dál splácet peněžitý trest a probíhá stále vůči němu další trestní řízení. Takovou “svobodu” asi není co závidět. To vše jen proto, že si dovolil být hodně a ještě k tomu veřejně drzý vůči vrchnosti, a ještě u toho příliš “mlaskal”.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*