Regionální den železnice na Hané připomene 140. výročí tratě z Olomouce do Čelechovic

V čele pojede parní lokomotiva Rosnička. Zdroj: Archiv ČD.

Vlakoví fanoušci na Hané mohou v sobotu 14. října oslavit Regionální den železnice. Historický vlak vedený parní lokomotivou Rosničkou (464.202) vyjede ráno z olomouckého hlavního nádraží a zavítá nejdříve do Kostelce na Hané a poté do Senice na Hané. Odpoledne se vrátí zpět do Olomouce. Lze také navštívit Čelechovice na Hané, kde se připravuje bohatý doprovodný program na oslavu 140. výročí tratě z Olomouce.

Parní vlak s Rosničkou v čele bude vyrážet z olomouckého hlavního nádraží v 8:55, do cílové stanice v Kostelci na Hané přijede v 11:05. V 11:25 bude následovat vyhlídková jízda Senice na Hané a zpět do Kostelce na Hané. Zpět do Olomouce se pak vlak vydá ve 14:36. Příjezd na olomoucké hlavní nádraží je naplánován na 16:25.

Při slavnostním příjezdu historického vlaku do stanice Čelechovice na Hané (10:06) se mohou návštěvníci těšit na vystoupení hanáckého folklorního souboru Kosíř s hudebním doprovodem, pak bude následovat slavnostní zdravice zástupců Olomouckého kraje a dalších hostů, čímž bude tento den slavnostně zahájen. Na programu bude také slavnostní vyhlášení vítězů výtvarné soutěže „Jede, jede mašinka“ a nostalgickým lákadlem bude zbrojení parní lokomotivy vodou. Zájemci o železniční techniku si jistě nenechají ujít moderovanou prezentaci historických vozidel Českých drah. Pro návštěvníky bude zajištěné také občerstvení formou polní kuchyně.

Jízdné v parním vlaku

V parním vlaku bude platit zvláštní jízdné, jízdenky jsou v prodeji u všech pokladen ČD. Součástí je rezervace místa k sezení. Doprodej zbývajících jízdenek bude zajištěn přímo u soupravy zvláštních vlaků do vyčerpání kapacity soupravy.

Jízdenky se prodávají jako jednosměrné a jejich cena závisí na ujeté vzdálenosti:

  • 1 – 5 km: 60 / 40 Kč
  • 6 – 9 km: 100 / 60 Kč
  • 10 – 19 km: 140 / 100 Kč
  • 20 – 38 km: 200 / 140 Kč

Zlevněné jízdné platí pro děti od 6 do 15 let.

Podrobnosti o akci jsou na portálu Vlakem na výlet. Dnem železnice si železničáři připomínají den 27. září 1825, kdy na svou první cestu vyjel vlak vynálezce parní lokomotivy George Stephensona. Tento vlak spojil britský Stockton a Darlington.

Přečtěte si  Sváteční kouzlo na kolejích. Mikuláš a jeho družina přijede vlakem do moravských měst

Autor: red Zdroj a foto: České dráhy

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*