Respirátor není vhodný pro děti, upozornila firma ze Zlína. Nabídla kompromis

Rodiče by si při výběru ochranných pomůcek pro děti měli dát pozor. Klasický respirátor, byť i v menší velikosti, totiž není testovaný pro dětské plíce a organismus dětí zbytečně zatěžuje. Upozornila na to zlínská firma SPUR, která připravila speciální nanoroušku pro děti ve tvaru respirátoru.

Podle vedení firny bylo hlavním důvodem vývoje nové roušky snaha zajistit spolehlivou ochranu dětem. Upozornila tím také na to, že někteří výrobci prodávají zmenšeniny certifikovaných respirátorů jako dětské, čímž porušují zákon.

„Málo kdo z rodičů ví, že respirátory, ať už třídy FFP3 nebo FFP2, nejsou vůbec vhodné pro dětské plíce a ani pro děti nejsou testovány,“ upozornil obchodní manažer společnosti SPUR David Pospíšil a vysvětlil, že slovní spojení „dětský respirátor“ je poněkud zavádějící, protože legislativně takový produkt neexistuje.

„Respirátor je totiž definovaný jako pracovní pomůcka ve znečištěných provozech. Zpravidla čím vyšší je efektivita filtrace respirátoru, tím větší je tlakový odpor, který ztěžuje dýchání pro dospělého,“ dodal Pospíšil. Při dýchání přes respirátor jsou tedy dětské plíce namáhány ještě mnohem víc, což potvrzují i vědci z oboru.

„Tuto problematiku nemá vyřešenou žádná země na světě a neexistuje norma, která by upravovala parametry respirátoru odpovídající dětským plicím,“ potvrdil Jiří Tilhon z Oddělení zkušebnictví a certifikace Výzkumného ústavu bezpečnosti práce.

Rouška jako respirátor

Společnost SPUR proto přišla s řešením, kterým je kompromis v podobě kombinace roušky a respirátoru. „Dětská designová nanorouška NANOSÍK ve tvaru respirátoru je dobře padnoucí a s vysokým záchytem virů, ale současně lehká a dobře prodyšná. Právě její tvar zajišťuje lepší přilnavost a těsnost,“ popsal David Pospíšil.

Čtyřvrstvá nano ouška je vyrobena z nanostrukturovaného filtračního materiálu SPURTEX® PP vyvinutého přímo zlínskou společností. K dostání je ve třech barevných variantách s designovým potiskem s motivy lega, smajlíků a veselých kytiček.

Společnost SPUR, a.s. se sídlem ve Zlíně je tradiční rodinná firma, která se zabývá výrobou plastových výrobků již 29 let. Moderní a prosperující společnost vyrostla na základech Zlínského výzkumného ústavu založeného v roce 1934 firmou Baťa. Při výrobě vychází z vlastních výzkumně vývojových aktivit, které odrážejí aktuální trendy a požadavky současného trhu. Od počátku března 2020 zahájila výrobu osobních ochranných pomůcek z vlastní nanotextilie SPURTEX.

Přečtěte si  V Třebíči, za účasti Jiřího Grygara, otevřeli nové planetárium. Nabídne programy pro veřejnost i školy

Zdroj a foto: SPUR

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*