Robot, inkubátor nebo lunární vozidlo. Mladí designéři z VUT vystavují v brněnském Technickém muzeu

Jan Grygerek, Design lunárního vozidla

Třináct diplomových prací absolventů studijního programu Průmyslový design ve strojírenství vystavuje od 28. června Technické muzeum v Brně. Výstava s názvem „iD 23“ tam potrvá až do 17. září.

Témata závěrečných prací mladých designéru a designérek jsou každoročně pestrá a nejinak je tomu i letos. Návrhy se pohybují od praktických a „pozemských“ jako automat na čištění koberců nebo vrtná souprava, až po design autonomního robota na čištění solárních panelů nebo lunárního vozidla.

Odbor průmyslového designu založil v roce 1991 Miloš Klíma, který jej dlouhá léta také vedl. V roce 2021 si designéři připomínali už tři dekády úspěšně probíhající výuky. Letos v říjnu pak uplyne třicet let od začátku výuky v rámci akreditovaného oboru Průmyslový design.

Studium průmyslového designu, které na fakultě probíhá pod Ústavem konstruování, je zaměřeno na komplexní navrhování designu produktů různého typu – od nástrojů, nářadí, drobných předmětů a domácích přístrojů, přes dopravní, stavební, zemědělskou, lékařskou a další techniku, až po obráběcí stroje, energetická zařízení i větší výrobní jednotky.

Studenti procházejí jak základním teoretickým studiem požadovaným pro odborníka strojaře (čeká je tedy matematika, fyzika, statika, pružnost a pevnost, konstrukce a podobné předměty), tak i základy výtvarných disciplín jako kresba, modelování, teorie designu, ergonomie, dějiny umění a designu, marketing, typografie, počítačová grafika a animace a další. Praktické zkušenosti studenti získávají při ateliérové tvorbě.

Výstavy diplomových prací v Technickém muzeu v Brně se konají už od roku 2004

Studenti průmyslového designu z VUT jsou dobře známi i v oboru, v minulosti získali na 130 významných ocenění, v poslední době to byly například ceny a finálová umístění v prestižních českých i mezinárodních soutěžích jako Národní cena za studentský design, Best in Design, Mezinárodní bienále studentského designu Design.S, C-IDEA Design Award a další.

Výstavy studentů průmyslového designu se od roku 2004 tradičně konají v Technickém muzeu v Brně. Studentské práce byly ale představeny veřejnosti i na mnoha desítkách dalších výstav v ČR i v zahraničí, významnou událostí byla například brněnská výstava Design My Love v galerii ikonického National Institute of Design v indickém Ahmedabadu v roce 2011, naposledy se uskutečnila výstava diplomových posterů v Galerii Lvovské národní akademie umění na Ukrajině (březen 2023).

V současnosti studuje na Odboru průmyslového designu na osm desítek bakalářských a magisterských studentů. Magisterské studium Programu průmyslový design ve strojírenství / Industrial Design absolvovalo na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně od roku 1997 již přes 380 mladých designérů a designérek. Letošní magisterské státnice jsou v pořadí sedmadvacáté.

Seznam vystavených prací:

 • Yana Demchuk: Design portálového obráběcího centra s posuvným portálem a příčnou osou 3000 mm (vedoucí práce: David John)
 • Martin Kuchárik, Design autonomního robota na čištění solárních panelů (vedoucí práce: Ladislav Křenek)
 • Andrea Balajová, Design transportního novorozeneckého inkubátoru (vedoucí práce: Ladislav Křenek)
 • Anna Tupá, Design automatu na čištění koberců (vedoucí práce: Josef Sládek)
 • Anežka Korábová, Design kyslíkového koncentrátoru (vedoucí práce: Josef Sládek)
 • Michal Jun, Design automatizovaného stroje pro servis lyží a snowboardů (vedoucí práce: Dana Rubínová)
 • Jan Grygerek, Design lunárního vozidla (vedoucí práce: Ladislav Křenek)
 • Adéla Rýznarová, Design městského motocyklu na elektrický pohon (vedoucí práce: Ladislav Křenek)
 • Jan Dvořák, Design víceúčelového elektrického skútru (vedoucí práce: Ladislav Křenek)
 • Barbora Gettová, Design vodního rotopedu (vedoucí práce: Josef Sládek)
 • Karolína Hájková, Design terapeutického laseru pro veterinární účely (vedoucí práce: Dana Rubínová)
 • Alena Petlachová, Design vrtné soupravy (vedoucí práce: Ladislav Křenek)
 • Simona Górová, Design poloautonomní travní sekačky (vedoucí práce: Ladislav Křenek)

Autor: red Zdroj a foto: Vysoké učení technické v Brně

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*