Před 100 lety zemřel Jiří Wolker. Prostějov chystá na počest básníka festival, přehlídku poezie i módy

V lednu letošního roku si připomínáme sto let od úmrtí slavného moravského básníka, prostějovského rodáka Jiřího Wolkera. Po celý rok si bude město Prostějov různými formami připomínat dobu, ve které žil, vyrůstal a i odkaz, který nám zanechal.

Město Prostějov může být a je na svého rodáka Jiřího Wolkera patřičně hrdé. Pocházel z harmonického prostředí významné prostějovské rodiny a kulturní ovzduší v rodině jej výrazně ovlivnilo. Měl hudební, výtvarné i jazykové nadání a hrál na klavír i housle. Hrál divadlo, hodně četl a recitoval. Už jako chlapec psal první básně a povídky a ve 14 letech byl organizátorem studentského časopisu Naše kvarta. Jednu z prvních básní věnoval své studentské lásce, dceři prostějovského starosty Marii Horákové.

Jiří Wolker ve městě studoval gymnázium, které dnes nese jeho jméno. Patřil také třeba k zakladatelům skautingu ve městě. V Prostějově mladý Wolker organizoval různé kulturní akce, od besídek v Sokole, přes školní akademie, koncerty a divadla až po sobotní schůzky přátel v salóně Wolkerových. Faktem je, že minulý režim se snažil zneužít část jeho tvorby, nicméně za poslední tři desítiletí se podařilo najít a veřejnosti představit i jeho druhou tvář – poetického a citlivého básníka.

Právě na jeho počest bude kulturní program Prostějova na rok 2024 tematicky laděn do doby kdy žil a tvořil, bude vzpomínat na výjimečného rodáka a odkazovat se na jeho tvorbu.      

Na počest Jiřího Wolkera se uskuteční městský ples, komentovaná prohlídka, poetický podvečer, divadelní festival, přehlídka poezie nebo módní přehlídka

Hned příští pátek (12. 1. 2024) se koná městský ples, který se ponese tematicky v duchu 20. let minulého století, tedy v duchu doby, ve které Wolker žil a tvořil. V únoru proběhne v rámci Dne průvodců komentovaná prohlídka Po stopách Jiřího Wolkera, v březnu v městské knihovně se uskuteční poetický podvečer s básníkovými verši. Muzeum a galerie nabídne od února kratší i dlouhodobější výstavy věnované tomuto básníkovi. Kromě výstavy bude květnová muzejní noc věnovaná speciálně této básnické osobnosti.

K celoročnímu programu se připojila i řada institucí ve městě. Například Gymnázium Jiřího Wolkera, městská knihovna, Muzeum a galerie v Prostějově, Základní umělecká škola, Městské divadlo, kulturní klub DUHA nebo Střední odborná školu podnikání a obchodu.

Přečtěte si  Výstava i instalace památeční lavičky připomenou v Přerově nedožité 80. narozeniny zpěváka Pavla Nováka

V květnu například ožije náměstí T. G. Masaryka historickým dnem v duchu 1. republiky, na který se Jiří Wolker samozřejmě osobně dostaví. Z akcí základní umělecké školy nesmíme opomenout divadelní festival MEDart či odpoledne mladých básníků s podtitulem čtení autorských básní studentů a žáků ZUŠ.

Jako město módy organizuje Prostějov v rámci Prostějovského kulturního léta každoročně módní přehlídku, a ta letošní bude v prvorepublikovém duchu.

 „Každý rok se koná přehlídka poezie Wolkrův Prostějov – hlavní dramaturgie zůstane obdobná, jako v uplynulých letech. Již víme, že festival se uskuteční ve dnech 11. až 15. června. Samozřejmě počítáme s tím, že se letošní celostátní Festival poezie ponese v duchu Wolkerova výročí. Připomene ho i výstava vybraných plakátů z uplynulých ročníků Wolkrova Prostějova. Bohužel právě plakáty z prvního ročníku tohoto festivalu se nedochovaly, máme k dispozici až ten druhý, ale i tak to bude bezesporu zajímavý exkurz nejen do historie Wolkrova Prostějova, ale také do doby, v níž tyto grafiky vznikaly,“ doplňuje náměstkyně pro oblast cestovního ruchu Milada Sokolová.

Kde všude v Prostějově můžete na Jiřího Wolkera narazit?

Bezesporu je to jeho rodný dům s bustou na náměstí T. G. Masaryka, dále „sedící“ Jiří Wolker na lavičce, který se na svůj dům dívá. Svoji „stojící“ sochu má Jiří Wolker na Hlaváčkově náměstí a připomíná ho i jméno jednoho ze zdejších gymnázií a samozřejmě také jeho hrob na městském hřbitově.

Zde leží Jiří Wolker, básník, jenž miloval svět
a pro spravedlnost jeho šel se bít.
Dřív než moh’ srdce k boji vytasit,
zemřel – mlád dvacet čtyři let.

Wolkerův epitaf

Autor: red Zdroj a foto: Město Prostějov

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*