Rostlina s úsměvným názvem se vrátila do moravské krajiny. Objevili ji na Pálavě

Vzácný parazit kokotice žlutavá využívá ke svému růstu ostatní rostliny.

Mimořádný objev se podařil botanikovi v přírodní rezervaci Šibeničník v oblasti Pálavy, kde našel kokotici žlutavou. Tato vzácná parazitická rostlina z moravské krajiny zmizela.

Naposledy kokotice žlutavá spatřena před dvaceti lety na Pouzdřanské stepi, která se rovněž nacházína území Chráněné krajinné oblasti Pálava, severně od místa nového nálezu.

Ačkoliv může kokotice žlutavá působit křehce a nevinně, skrývá tato nenápadná rostlinka jednu pozoruhodnou vlastnost. Jde totiž o parazita. Svými niťovitými lodyhami ovíjí hostitelské rostliny a pomocí takzvaných haustorií čerpá z jejich buněk vodu, cukry a další výživné látky pro vlastní růst.

“Díky stabilnímu přísunu živin ze svého hostitele se kokotice nemusí obtěžovat s tvorbou listů nebo kořenů a může veškerou získanou energii soustředit na tvorbu květů. Ty jsou sice velmi drobné, uspořádané do klubíčkovitých květenství však tvoří dostatečně nápadný objekt pro opylovače, jimiž bývají nejrůznější zástupci hmyzu, včetně mravenců a menších druhů brouků,” vysvětluje Jiří Kmet ze správy CHKO Pálava.

I když je podle Kmeta parazitismus velmi výhodnou evoluční strategií, je to zároveň sázka na nejistotu. “Pokud se kokotici záhy po vyklíčení nepodaří napojit na vhodného hostitele, klíčící rostlinka spotřebuje všechny živiny uložené v semeni a zahyne. Vzhledem k tomu, že jde o jednoletku, musí stihnout během sezóny vyprodukovat dostatek semen, aby si zajistila, že alespoň mizivé procento z nich úspěšně zvládne celý proces vyklíčení a obsazení hostitele,” říká odborník.

Nejvzácnější z pěti

V tuzemské přírodě se lze dnes setkat celkem s pěti druhy kokotic a kokotice žlutavá je tou nejvzácnější z nich. “Doposud byla známá jen z teplomilných trávníků Pouzdřanské stepi, kde však byla naposledy spatřena koncem minulého století a v posledních letech byla v ČR považována za vyhynulou. Bylo proto velkým překvapením, když se tento druh podařilo objevit na dosud neznámé lokalitě nedaleko vrchu Šibeničník jižně od Mikulova.

“Kokotice žlutavá je tak nejen nově zjištěným druhem v CHKO Pálava, ale zároveň je jedním z nejvzácnějších druhů naší flóry, což jen podtrhuje nutnost zachovat přírodu a krajinný ráz této oblasti, neboť Pálava stále ještě nevydala všechny své poklady,” uzavřel Kmet.

Zdroj a foto: Správa CHKO Pálava

Související články

Přečtěte si  Kofola kupuje tradiční moravské pivní značky Holba, Litovel a Zubr

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*