Roušky ve výuce skončily i ve Zlínském kraji, chystá se další vlna rozvolňování

Ilustrační foto

Vláda rozhodla o zmírnění některých protipandemických opatření. Od pondělí 15. června byla zrušeny povinné roušky ve výuce v celé republice. Od července se rozvolnění dotkne provozu v restauracích, hromadných akcí, bazénů, kultury a sportu.

Roušky zůstávají povinné ve společných prostorách škol. Nutnost nosit roušky se oficiálně ruší v zaměstnání, a to u osob pracujících na jednom místě bez přítomnosti jiných osob než jsou spolupracovníci.

K dalšímu zmírnění protiepidemických opatření dojde od 1. července, kdy se zvýší maximální kapacita kulturních představení, sportovních utkání a také vzdělávacích akcí. Tyto akce bude nově moci navštívit uvnitř až 2000 osob, venku pak až 5000 osob. V klubech a zařízeních stravovacích služeb bude také možné produkovat živou hudbu, v platnosti naopak prozatím zůstane zákaz tance.

“Při tanci dochází mezi osobami k úzkému kontaktu, při kterém je vysoká pravděpodobnost šíření kapének. Tím se zvyšuje také riziko přenosu onemocnění covid-19,” zdůvodnila hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Zvýšení maximální kapacity se týká také soukromých a veřejných hromadných akcí, a to na přítomnost až 500 lidí uvnitř a 1000 lidí venku. Zvýší se také kapacita bazénů a wellness zařízení, a to až na 75 procent celkové kapacity. U epidemiologicky rizikovějších činností jako je kadeřnictví, kosmetika či masáže se nově ruší podmínka poskytování služby v jeden moment pouze jednomu zákazníkovi. Stejně tak se ruší povinná evidence zákazníků.

Očkování mají za sebou dva miliony lidí

Změny od 15. června se týkají také karanténních opatření, kdy do karantény nemusí až plně očkované osoby po uplynutí 14 dnů od druhé dávky. “Důvodem je zejména nárůst záchytu mutací koronaviru, kdy se dle klinických studií prokazuje, že ochrana po první dávce nemusí být dostatečná,” doplnila hlavní hygienička.

Ve službách i na kulturních, sportovních a ostatních hromadných akcích nadále platí povinnost prokazovat bezinfekčnost, k čemuž slouží takzvaný systém O-T-N. Prokazují se jím osoby, které jsou naočkované, mají platný negativní test, nebo v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19.

“Možnost zaregistrovat se k očkování mají už všichni občané starší 16 let. Velmi mě těší, že zájem o očkování je vysoký, a to i mezi mladými lidmi. Dokončené očkování mají už více než 2 miliony lidí, první dávku podstoupilo již přes 4 miliony lidí. Je to jediná cesta, jak efektivně čelit pandemii covid-19. Čím dříve budeme všichni naočkování, tím dříve uděláme za pandemií tečku a vrátíme se zpět k normálnímu životu bez omezení,” doplnil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Přečtěte si  Odešel Ernst Tugendhat, brněnský rodák a syn stavitelů světoznámé vily

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví, foto: Pixabay

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*