Ruský historik bude učit na Masarykově univerzitě, uprchl před Putinovou diktaturou

Andrej Zubov, uznávaný ruský historik a religionista

Andrej Borisovič Zubov, ruský historik, religionista a politolog, opustil Rusko a míří do Brna. Na Masarykově univerzitě bude mít cyklus přednášek o dějinách Ruska v 20. století.

Uznávaný expert na dějiny evropské filozofie, dějiny náboženství a ruskou srovnávací historii byl kvůli svým postojům vyhozen z moskevské Státní univerzity mezinárodních vztahů. Vyjádřil nesouhlas s invazí Ruska na Ukrajinu, dříve se také vymezil vůči ruské anexi Krymu.

Nedávno uprchl z Ruska a přes Finsko míří na Moravu. Do Brna by měl Zubov přicestovat v průběhu několika následujících dnů. Na půdě Masarykovy univerzity dostal prostor pro vlastní přednáškový cyklus.

Zubov s brněnskou univerzitou spolupracuje už delší dobu, získal zde také čestný doktorát. V rámci Masarykových dní, které se konaly letos v březnu, kritizoval Rusko za agresi na Ukrajině a vyjádřil přání, aby co nejdříve skončila nejenom válka, ale i Putinův režim.

„Náš národ a naši lidé byli vysláni do války proti jinému národu, který je Rusům tak blízký. Těmito událostmi bohužel budeme zostuzeni ještě léta. Vím, že Česká republika a Masarykova univerzita dělají hodně pro to, aby Ukrajině pomohly, a doufám, že co nejdříve skončí nejenom boje, ale i Putinův hrozný a agresivní režim,“ zdůraznil během svého vystoupení. 

Cyklus přednášek Andreje Zubova bude hostit Filozofická fakulta Masarykovy univerzity, odborně jej zaštítil Historický ústav. V plánu je šest přednášek v rámci aktuálního podzimního semestru.

Příspěvek Andreje Zubova na letošních Masarykových dnech

Zdroj a foto: Masarykova univerzita

Doporučujeme


1 Comment

  1. Nemám nic proti tomu, že pan historik emigroval. Ostatně si myslím, že každý by měl mít právo žít kde chce s tím že je třeba respektovat historické, kulturní i mravní tradice regionu, kde chce žít. Jenom bych chtěl podotknout že když je někdo uznávaný, neznamená to, že u všech. A pokud, pan historik sleduje historii, tak si určitě všiml, že po staletí je v Evropě vytvářena rusofobie která eskaluje v dnešní době, kdy jsme ve východní Evropě svědky ozbrojeného konfliktu. Neříkám války, protože je to velmi divná válka, která ke skutečné válce má hodně daleko. To by však bylo na delší vysvětlování. Vše ruské, kultura, umění, historie je téměř zakázané. Když je pán historik, tak by podle mě měl souhlasit s vyjádřeními současného ruského prezidenta, že státnost tak zvaného státního útvaru Ukrajina je složitá a v podstatě neexistuje její historická podstata. Putin říká že Ukrajina byla uměle vytvořena bolševiky v rámci Sovětského svazu. Má pravdu nebo ne? Podle mě také, žádná “Ukrajina” nikdy před vznikem Sovětského svazu neexistovala. S tímto pohledem a výkladem historie, který je podle mě vcelku pravdivý, by však pan historik nemohl v této době v Evropě přednášet.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*