
Správa železnic uzavřela smlouvy na projekční práce pro vysokorychlostní trať (VRT) Moravská brána. Nová rychlotrať spojí Přerov s Ostravou a naváže na úsek z Brna. Zahájení výstavby železničáři předpokládají v roce 2025. První vlaky mají vyjet o čtyři roky později.
Obsahem smluv je zpracování dokumentací pro územní rozhodnutí (DÚR) VRT Moravská brána I. a II. Projektanti připraví také podklady pro proces posouzení vlivů stavby na životní prostředí EIA. “Dokumentace určí přesné vedení tratí, technologii výstavby nebo opatření na ochranu obyvatel a životního prostředí v blízkosti VRT. Umožní také přípravu pro majetkoprávní vypořádání,” informoval mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.
Správa železnic zadala obě veřejné zakázky metodou Best Value. Tento přístup podle Gavendy zdůrazňuje odbornost dodavatelů, jejich kvalitu a samostatnost. Ve výběrovém řízení pro VRT Moravská brána I. mezi Prosenicemi a Hranicemi na Moravě uspělo mezinárodní sdružení firem AFRY CZ, AF-Infrastructure a SAGASTA. Projekční práce úseku Hranice na Moravě – Ostrava-Svinov, označeného jako VRT Moravská brána II., zajistí tuzemské sdružení společností MORAVIA CONSULT Olomouc, SUDOP BRNO a METROPROJEKT Praha.
Mezinárodní sdružení zajišťující dokumentaci prvního úseku přináší do ČR zkušenosti dvou globálních hráčů v oblasti VRT. “Sesterská společnost AF-Infrastructure je etablovaným partnerem projektů rychlých železnic v Německu, Švédsku a Švýcarsku. SYSTRA je číslo jedna dokonce ve světovém měřítku,“ uvedl Ivo Šimek, country manager společnosti AFRY CZ, která vede toto sdružení.
Na prvním, zhruba dvacetikilometrovém úseku vznikne trakční napájecí stanice v Prosenicích, která zajistí dodávku elektrické energie pro provoz vlaků. Realizován bude také sjezd na stávající železniční síť ve stanici Hranice na Moravě, která navíc projde modernizací.
Projektanti úseku VRT Moravská brána II. připraví kromě DÚR samotné trati také sjezd na současnou infrastrukturu ve směru do železniční stanice Ostrava-Vítkovice. V jejím obvodu vznikne údržbová základna, která bude sloužit k servisu obou úseků vysokorychlostní železnice. Délka druhé části trati bude přibližně 45 km.
Do Ostravy bleskovou rychlostí
Maximální rychlost souprav na VRT Moravská brána dosáhne podle železničářů 320 km/h. “Nová trať bude sloužit pouze vlakům s přepravou cestujících a uleví jednomu z nejvytíženějších nákladních koridorů u nás. Na VRT totiž přejde část osobní dálkové dopravy, která nyní využívá právě hlavní trať mezi Ostravou, Břeclaví, Brnem a Prahou,” upřesnil mluvčí Správy železnic. Uvolněnou kapacitu na koridoru budou podle něj moci využít nové regionální spoje.
Zdroj a foto: Správa železnic
Tak teď nevím? V článku se doslova píše, “Nová rychlotrať spojí Přerov s Ostravou a naváže na úsek z Brna.”, ale podle obrázku “Mapa plánovaných VRT v České republice”, také přiloženého k článku, je úsek Přerov – Brno pouze ve výhledu. To znamená v překladu do moravštiny – “v nedohlednu”. Na co tedy “chce” úsek Přerov – Ostrava “navazovat”?
V úseku mezi Brnem a Přerovem již existuje konvenční trať. Do budoucna se počítá s vybudováním VRT Haná. Ale jestli opravdu bude, to ví jen pán Bůh.
Ano,mezi Přerovem a Brnem existuje konvenční trať, ale jednokolejna.
Trať z Brna do Přerova se má nĕkdy mezi 2025 – 2031 na 200 km/h zhruba ve stávající trase s narovnáním oblouků. Ale už se to tolikrát odkládalo. Několik let výluk bude asi masakr, ale pro Moravu je to železniční stavba 1. důležitosti, před 15 letama bylo pozdě.
Viz také zde:
Modernizace a zdvoukolejnění trati Brno – Přerov, 5.stavba
https://www.koridory.cz/modernizace-a-zdvoukolejneni-trati-brno-prerov/