Sčítání lidu může proběhnout v původním termínu, souhlasí ministerstvo

Ilustrační obrázek

Ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že nadcházející sčítání lidu se může uskutečnit v původně stanoveném termínu. Musí se dodržet velmi přísné podmínky s maximálním využitím online formulářů. O postoji resortu posléze informoval šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček.

O nadcházejícím sčítání lidu jsme naposledy psali v tomto článku.

Posouzení se týkalo hlavně míry rizika pro 11 tisíc komisařů, zejména z řad zaměstnanců České pošty, kteří budou zajišťovat kontaktní formu sčítání. Důležitým bodem je zejména předpokládaná vysoká míra online formy odpovědí. Komisaři také musejí být vybaveni ochrannými pomůckami.

Český statistický úřad (ČSÚ) již dříve uvedl, že statistici pečlivě sledují aktuální vývoj a situaci průběžně vyhodnocují. „Podstatný bude vývoj epidemické situace během jara. Ze zákona můžeme lhůty pro sčítání posunout až o 30 dnů. Věřím, že k tomu nebude muset dojít a pomůže k tomu i široké zapojení lidí do on-line sčítání,“ uvedl podle veřejnoprávní České televize ředitel ČSÚ.

Na internetu, klasicky nebo na poště

Před desíti lety využilo sčítání na internetu přibližně čtvrtina obyvatel, letos odhady míří až k 80 procentům, takový je podíl populace aktivně využívající internet.

Letos se má sčítání lidu uskutečnit prostřednictvím webových stránek, mobilní aplikace, stejně jako tradiční papírovou formou. Formulář by také mělo být možné vyplnit na 800 vybraných poštách, popřípadě jej odeslat úřadu poštou. Celkové výsledky by měly být známy na přelomu letošního a příštího roku.

Zdroj a foto: ČSÚ

Doporučujeme


11 Comments

 1. To je bezva , ale vzhledem k blížícímu se termínu ( máme už konec ledna ) bych očekával větší/masivnější moravskou propagaci. Ještě jsem nezaznamenal ani jeden plakát ( o billboardu ani nemluvě ), vše jen internetová propagace ( případně někde ojediněle malý plakátek ) a to je málo.

  • Nebojte, nespoléháme jen na internet. Pilířem kampaně je celoplošné plakátování až do poslední dědiny na Moravě, pod heslem “každá dědina se počítá”. Aktuální pokrytí můžete sledovat na koordinační mapě, která je k dispozici z FB profilu Morava 1918. A pokud žijete v místě, které ještě není pokryto (zbývá cca 20%), můžete se sám zapojit.

  • A už jste se zapojil do nějaké propagace? Organizuje jí Morava 1918, Moravská národní obec a Moravané budou taky vylepovat různé plagáty… Nečekejme, že tohle někdo za někoho udělá, co si Moravané sami nezrobí to mít nebudou… Obraťte se např. na Jiřího Novotného nebo MNO přes fejsbuk, nebo mi pošlete mail a já vám taky můžu leccos k propagaci zaslat…

   • Tak bylo spíše myšleno zadat nějaký výlep firmám nebo ve velkých městech roznos do schránek případně šikovně umístěný billboard. Jistě stojí to nějaké peníze , ale zase tak šílené částky to nejsou. Vycházím např. z některých df kde se lidé podivují ,že je možné se k moravské národnosti a jazyku přihlásit. Bohužel neinformovanost ( především u starších kteří nemají internet )je velká a termín se kvapem blíží.

    • Jasně iniciativě se meze nekladou jste schopen něco takového zorganizovat, nebo už na tom děláte? Zatím pokud vím jen pan Novotný sehnal peníze od sponzorů na plagáty a shání a už i má dobrovolníky k jejich výlepu. Ostatní zmíněné organizace – MNO poskytuje v jpg plagátek “Morava su a Moravan budu, k tomu se hlásím při sčítání lidu 2021”, jejich výtisk, roznos, popř. výlep si musí zajistit sami dobrovolníci, dále strana Moravané aktuálně pracuje na různých plagátech, předpokládám opět, že jejich výtisk, roznos i výlep bude podobný jako v případě MNO. Na nějakou masivní kampaň placeného výlepu, roznosu popř. reklamy (billboardy, média) jednotlivci ani moravské organizace nemají prostředky. Strana Moravané si kvůli propagaci moravské národnosti ke krajským volbám změnila dočasně jméno na: “Moravané, pro zachování Moravy se při sčítání lidu 2021 opět přihlasme k moravské národnosti”. Takže ono se děje a mnozí se snaží, stačí se zapojit, pokud Vám na tom záleží…

    • ještě dodám – ta změna jména Moravanů na výzvu k přihlášení se k moravské národnosti byla vedena úvahou, že je to nejlevnější způsob propagace, který se dostane do každé domácnosti na hlasovacích lístcích v krajích kde se Moravanům podařilo kandidovat…

  • Proč to sem píšu?
   Domnívám se, že jde o typický případ rozmazání pojmu “národ”.
   Československo se svými historickými zeměmi (Morava – Čechy – Slezsko – Slovensko) se rozplizlo do Česka / Czechie, kde žádné Čechy, Morava ani Slezsko neexistují.
   Identifikace člověka s územím, které lze vymezit a pojmenovat, je základem národního vědomí. Ale s čím se mají “Českové” identifikovat?
   Není divu, že vidí jen jeden – politický – “český” národ, kam se snaží nacpat všechny občany státu Česká republika. Ovšem stát se nerovná národ.

   • Ano čecháčci se vrací k nacionalizmu 19 století jeden jazyk – jeden stát – jeden národ. Jejich hysterie zda se udrží český národní stát ( od politiky až po sport či umění ) začíná být úsměvná a spíše kontraproduktivní . Otázkou je zda takový projekt Přísaha má ještě v 21 století šanci u obyvatelstva uspět. Navíc těch protikorupčních a nacionalistických stran je už příliš. Morava se nesmí na nikoho a nic ohlížet a jít svoji zemskou cestou, bohužel nám schází media a razantnější propagace .

    • Národ může mít jeden národní stát, případně může být v jednom státě více národů. Jsou však i národy bez vlastního státu – viz slovníkové heslo “Stateless nation”
     https://en.wikipedia.org/wiki/Stateless_nation
     Na anglické verzi Wikipediie jsou uvedeni i Moravané.
     Česká mutace tohoto hesla (pochopitelně) není zpracována.

     O zavedení a používání termíno “Česko” namísto “Čechy” se velmi zasahoval Miloš Dokulil. Snaha zajisté správná, ovšem za situace, kdy pojem “Čechy” není nijak vymezen, je spíše škodlivá.
     Zvuková shoda evokuje Česko == Čechy.

     • Neformuloval jsem to dobře. Pan Dokulil chtěl, aby se “Česko” používalo jako zkrácený, jednoslovný název místo “Česká republika.”
      Výsledný efekt je stejný: Česko / Czechia == Čechy.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*