Neformální sdružení lidí nadšených pro ochranu životního prostředí a boj proti suchu s názvem Pecky z Moravy se zformovalo kolem myšlenky sbírat a rozdávat pecky pro pomoc s výsadbou nových stromů. Dobrovolníci chtějí obnovovat krajinu plnou ovocných sadů a listnatých hájů.
Právě intenzivní sázení stromů ve spolupráci s každým, kdo se chce zapojit, může dle přesvědčení sdružení výrazně pomoct ke zlepšení klimatu a zmírnění sucha v ohrožené krajině. Pecky se zdarma rozdávají nadšencům, majitelům pozemků, kteří mají zájem ovlivnit, co se na jejich pozemku pěstuje, různým organizacím, obcím, školám, ale třeba i agropodnikům, které chtějí zlepšit šetrnost svého hospodaření.
Jak nám sdělila jedna ze členek skupiny, Andrea Ondrůjová, sdružují lidi se zájmem o životní prostředí, kteří chtějí pro ochranu krajiny něco dělat. „Každý kdo vlastní nějaký pozemek může změnit jeho účel užívání. Kdo ho nevlastní, může si ho od obce pronajmout a realizovat na něm například výsadbu obecního sadu“, doplňuje Andrea. Spolek začal loni na podzim výsevem jablečné drti z moštování, na jaře výsevem pecek ze švestek, třešní, ořechů, broskví, meruněk. Mají k dispozici několik pozemků v Brně, Bedřichovicích, Hustopečích, Černé hořea přibývají další nabídky od vlastníků. Na pozemcích vysadí pecky, dva roky tam semenáčky porostou a pak mohou vyrazit do světa. Cílem je vysázet do krajiny co nejvíce stromů, vytvořit liniové prvky ve velkých lánech polí, obnovit a udržovat remízky.
Lidé mohou přiložit ruku k dílu
„Lidi, které to zaujme, mohou poskytnout pozemek nebo jeho část (třeba jen záhon v zahradě pro výsev, aby se v této lokalitě dali vysazovat stromy zde vypěstované). Mohou také poskytnout svůj čas a přiložit ruku k dílu. Lidé mohou také sbírat pecky, nejlépe ze starých odrůd stromů, chemicky neošetřovaných a předat nám je. Bereme všechny pecky domácích druhů ovocných dřevin, ale klidně i neovocné,“ popisuje Andrea možnosti, jak se mohou lidé do aktivit spolku zapojit. Spolek také využije oplocenky, rýče, hrábě, kosy srpy, pokud jich má někdo doma více nebo je zdědil.
„Nejvíce teď budeme potřebovat lidi a jejich pomoc, nejen fyzickou při výsevech, ale také tu administrativní. Chceme oslovovat obce a přímo z katastrální mapy vytipovávat vhodné pozemky k výsadbě. Fotky jsou na Facebooku; jak z výsevů, tak třeba vzešlé jabloňky. Po prázdninách uspořádáme setkání zájemců, kteří se chtějí buď připojit přímo k nám, nebo by chtěli jen získat ‚know how‘“, prozrazuje Andrea nejbližší plány.
Sdružení funguje na dobrovolnickém principu. Chce pomáhat, aniž by se dostávalo do konfliktu
Spolek plánuje také obnovit lesní studánky v Líšni, a hledá pomoc dalších lidí, kteří mají s podobnými aktivitami zkušenosti. „Zatím nemáme žádnou právní formu, nejsme nikým financovaní, takže je to opravdu jen dobrovolnická práce“, upřesňuje Andrea čistě dobrovolnou bázi spolupráce všech členů.
O tom, že výsadba stromů není vždy jednoduchá svědčí komplikace, se kterými se setkávají: “Není to jen tak… Nemůžete vysadit strom někde, kde se vám zdá, že by se mu dobře dařilo. Vždy je potřeba souhlas majitele pozemku. Ve městech je třeba zohledňovat všudypřítomné sítě, které vedou pod zemí. Chceme, aby se v krajině začalo objevovat více a více stromů, ale musíme brát v úvahu, že jsme právní stát. Chceme dělat dobrou věc, ne se dostat do konfliktu s vlastníky pozemků“, doplňuje Andrea.
V Brně-Líšni vznikla Semínkovna
Semínkovna je místo, kde mezi sebou mohou lidé bezplatně sdílet osivo ze svých zahrádek. Sbírají se také pecky ovocných dřevin krajových odrůd. Semínka je důležité přinést zpět – na podzim nebo na jaře. Semínkovna byla založena na jaře letošního roku. Je k dispozici v obchodě Zdravé výživy „Na lontu“ v Brně Líšni. Je součástí celostátní iniciativy semínkoven. Lidé zde mohou sdílet semena zahradních rostlin a nachází se zde také sběrné místo pecek.
Autor: pjk Foto: Pecky z Moravy
Buďte první kdo přidá komentář