Dokumenty StB proti arcibiskupu Matochovi, umělecké sbírky arcibiskupa Fürstenberga nebo snímky vytvořené současným pomocným biskupem Antonínem Baslerem. Především ale historické reprezentativní sály největší palácové budovy ve městě mohou lidé během tohoto roku vidět při návštěvě Arcibiskupského paláce v Olomouci. Veřejnosti se poprvé otevře v sobotu 1. dubna 2023 a během roku nabídne postupně čtyři výstavy.
Turistickou sezónu otevře výstava „Arcibiskup Matocha: Přísně tajné“, která se zaměří především na jedenáctileté období nezákonné internace arcibiskupa Josefa Karla Matochy v paláci během let 1950 až 1961. Návštěvníky seznámí také s osudy Matochových nejbližších spolupracovníků, například biskupa Stanislava Zely, a ilustruje na nich snahy komunistické moci zničit církev i její představitele.
„Budete mít možnost nahlédnout do spisů, které si Státní bezpečnost vedla, a poodhalit metody, jaké používala. Dozvíte se také, jak probíhal každodenní život v paláci v době obsazení StB a prohlédnete si i dobové fotografie a osobní předměty, které mohl mít arcibiskup Matocha po dobu internace u sebe,“ zve Vendula Prostředníková z turistického centra paláce a dodává: „Vernisáž se uskuteční ve středu 5. dubna od 17.00 a výstava bude k vidění až do poloviny června.“
Speciální program se připravuje na Muzejní noc, Noc kostelů a Dny evropského dědictví
Na hlavní část sezóny bude v Arcibiskupském paláci otevřena další výstava, představující zejména umělecký mecenát olomouckého arcibiskupa Bedřicha Fürstenberka u příležitosti 210 let od jeho narození a 130 let od úmrtí. K vidění zde budou mimo jiné textilie, obrazy a také zajímavé předměty z doby jeho episkopátu. „Třetí výstava pak bude zahájena na začátku září a lidé si při ní až do konce října budou moci prohlédnout snímky vytvořené současným pomocným olomouckým biskupem Antonínem Baslerem,“ shrnuje Prostředníková.
Už nyní přitom s kolegy přemýšlejí i nad závěrem roku. „O adventních víkendech stejně jako v předchozích letech nabídneme hojně navštěvované prohlídky vyzdobenými sály s tradiční výstavou betlémů,“ říká Prostředníková a doplňuje, že speciální nabídka se v paláci chystá také na květnovou Muzejní noc, červnovou Noc kostelů a zářijové Dny evropského dědictví.
Stále nová expozice
Stejně jako všude jinde bylo i v paláci nutné zareagovat na rostoucí ceny energií a dalších provozních nákladů a po několika letech upravit vstupné: základní cena teď činí 180 Kč, snížené pro děti, studenty, seniory a další 120 Kč a rodinné 360 Kč. „I nadále platí, že zisk z turistického provozu se v plné výši investuje do údržby reprezentačních sálů a obnovy exponátů, které tak můžeme zachovat přístupné veřejnosti,“ shrnuje Jan Váňa, vedoucí technické správy arcibiskupství.
„Tak jako v loňském roce máme v dubnu a říjnu otevřeno po oba víkendové dny i o svátcích a od května do září pak denně kromě pondělí, otevírací doba je od 10 do 17 hodin a mimoto jsou prohlídky možné v pracovní dny po předchozí domluvě,“ shrnuje Váňa a pokračuje: „Ve spolupráci s památkovým a konzervátorským oddělením arcibiskupství se snažíme obměňovat vystavené předměty, takže i když k nám někdo během roku zavítá několikrát, vždy může vidět něco nového.“
V turistickém zázemí, na jehož financování se podílí také Statutární město Olomouc, jsou návštěvníkům k dispozici suvenýry a celá řada volně dostupných tiskovin informujících o dalších památkách a destinacích v regionu nebo nabídka Arcibiskupského zámeckého vína Kroměříž. Další aktuality a podrobnosti najdete na webu.
Autor: red Zdroj a foto: Arcibiskupství olomoucké
Buďte první kdo přidá komentář