Sinice jsou zpět v Brněnské přehradě, kvůli extrémnímu počasí

Množství sinic v Brněnské přehradě sice není tak extrémní jako před rokem 2009, současné klima ale kvalitě vody rozhodně neprospívá.

Brněnská přehrada opět zažívá znečištění sinicemi. Po letech úspěšného boje jejich návrat způsobilo extrémní počasí související s klimatickou změnou. Krajská hygienická stanice už zhoršila hodnocení kvality vody.

Podle vodohospodářů z Povodí Moravy je příčinou zhoršené kvality vody klimatická změna, mezi jejíž projevy patří extrémní teploty a nevyrovnané rozložení srážek. Brněnská přehrada má letos minimální přítok, voda v nádrži se tak prakticky neobměňuje.

Nepomáhají ani opatření pro zlepšení kvality vody, která moravští vodohospodáři aplikují už několik let. “Monitoring prováděných opatření potvrzuje jejich efektivitu. Do vlastní nádrže se díky opatřením na přítoku dostává velmi nízké množství fosforu, problém však dělají vysoké teploty a nízký přítok vody do nádrže,” uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Vodohospodáři letos opatření na udržení kvality vody spustili už v druhé polovině dubna. Zahájili nejen dávkování síranu železitého pro srážení fosforu, ale také provoz vzduchovacích a míchacích věží. „Srážení fosforu dle výsledků monitoringu funguje velmi dobře a z podrobných dat je zřejmé, že většina rozpuštěného fosforu je zachycena koagulantem a do nádrže se nedostává jako hlavní živina pro rozvoj sinic,” upřesnil ředitel pro správu povodí Antonín Tůma.

Stojatá voda prospívá sinicím

Proti důsledkům klimatické změny ale aplikovaná opatření nestačí. Srážky jsou totiž letos na Moravě velmi nevyrovnané a většinou pouze lokální. Enormně rostou teploty a s tím i spotřeba vody vegetací a odpar vody z území. Do vodních toků se kvůli tomu dostává méně vody a celkem třetina řek a potoků v povodí Moravy a Dyje hlásila na počátku července výrazně podprůměrné hodnoty.

Kvůli nízkému přítoku je obnova vody v Brněnské přehradě značně snížená a prakticky se z ní stává stojatá voda. “Voda je vlivem vysokých teplot velmi oživená fytoplanktonem a její kvalita snížená. Množství sinic není extrémní a dosahuje pouze malých hodnot oproti stavu před rokem 2009. K udržení vysoké kvality vody nicméně aktuální tropické teploty rozhodně nepřispívají, právě naopak,” upozornil Tůma.

Zvýšené množství sinic zatím není na “Pryglu” na první pohled poznat.

Chceme rozšířit aerační systém

V minulých dvou sezónách, které nebyly provázeny tak nízkým přítokem vody do nádrže, podle vodohospodářů prokázal aerační systém svoji účinnost a po celou kopací sezónu pomáhal udržet kvalitu vody na požadované úrovni. “Je však zjevné, že ani takto komplexní opatření nemohou být účinná při souběhu extrémně vysokých teplot doprovázených silně podnormálními průtoky v řece Svratce,” shrnul Tůma.

Přečtěte si  Starobrno představilo nový design. Zdůrazňuje regionální pouto

Dopady změny klimatu byly už v minulých letech předmětem jednání vodohospodářů z městem Brnem. Dotčené instituce se dohodly na posílení opatření pro udržení kvality vody. Návrh dokončený v minulém roce počítá s rozšířením aeračního systému pro následné pětileté období. “V současné době se také připravuje na základě dlouhodobého hodnocení celého projektu jeho pokračování v příštích letech,” doplnil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Zdroj a foto: Povodí Moravy

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*